تبریز رتبه نخست احیای بافت حاشیه نشین را دارد

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، شهردار کلان شهر تبریز بابیان اینکه برای برطرف معضل حاشیه نشینی در کشور کاری انجام نشده است گفت: برای برطرف معضل حاشیه نشینی تنها احداث 170 واحد آپارتمان در تبریز رخ داده است و تبریز رتبه اول در کشور را دارد.

تبریز رتبه نخست احیای بافت حاشیه نشین را دارد

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری از تبریز، به نقل از شهرداری تبریز، ایرج شهین باهر که در جلسه مشترک اعضای هیئت نمایندگان و هیئت رئیسه اتاق تبریز با شهردار و اعضای شورای شهر تبریز سخن می گفت گفت: بر اساس گزارشی که مسکن و شهرسازی ارائه داده است در کل کشور فقط در تبریز برای برطرف مشکل حاشیه نشینی اقدام عملی صورت گرفته و آن نیز احداث 170 واحد مسکونی در بافت حاشیه نشین بوده است.

شهردار تبریز در ادامه با اشاره به اینکه این اقدام شهرداری تبریز تنها اقدام عملی برای برطرف حاشیه نشینی بوده است گفت: برای برطرف معضل حاشیه نشینی تنها احداث 170 واحد آپارتمان در تبریز رخ داده است و تبریز رتبه اول در کشور را دارد.

وی ادامه داد: این 170 واحد در طول 30 سال در مقابل 20 هزار واحد عدد بسیار کمی است البته در استان های دیگر یک واحد هم درست نکرده اند این گزارش جالبی بود که نماینده راه شهرسازی ارائه داد.

شهین باهر با تأکید بر اینکه با روش های جاری دولت و شهرداری ها نمی توان معضل حاشیه نشینی را حل کرد اضافه نمود: ما بدون اینکه نتایج روش های نامناسب گذشته را آنالیز کنیم و به جای توجه به نتایج آن بر اجرای آن ها اصرار می کنیم.

وی اضافه نمود: با روش های بسیار ساده می توانیم به اصلاح بافت های حاشیه نشین اقدام کنیم ما می توانیم با همکاری انجمن انبوه سازان و سرمایه گذاران و کارخانه داران حوزه ساخت و ساز بسیاری از کارها را انجام دهیم بدون اینکه احتیاجی به یاری دولت داشته باشیم.

شهردار تبریز اضافه نمود: برای احیای بافت حاشیه نشین کار اضافی احتیاج نیست دولت اگر بتواند بعضی مسائل دست و پاگیر را حل نماید می توان این مسئله را حل کرد. یکی از مهم ترین موضوعات در مناطق حاشیه نشین، بحث مالکیت مناطق حاشیه نشین است شهرداری وقتی اقدام به تملک خانه های بافت حاشیه نشین می کند، بعد از تخریب و صاف نمودن خانه ها راه و شهرسازی اعلام می نمایند که زمین متعلق به دولت است. باید سؤال کرد چرا در این مدتی که مثلاً فردی 40 سال در این خانه ساکن بود چرا نیامدید و وقتی شهرداری آن را تملک کرد حضور می یابید؟ این یک مشکل اساسی است و نماینده دولت از حق دولت نمی گذارد و عملاً این موضوع مانعی برای شهرداری به حساب می آید.

شهردار تبریز عدم وجود تسهیلات بانکی برای انبوه سازی در بافت حاشیه نشین را مشکل دوم احیای این بافت ها دانست و گفت: اگر برای انبوه سازان تسهیلات مسکن مثلاً هزار واحدی پرداخت گردد تا به نسبت به احیای حاشیه نشینی اقدام کند این مسئله حل شده است.

شهین باهر اظهار امیدواری کرد: انشالله قبل از زلزله احتمالی در تبریز بتوانیم برای حاشیه نشینی کارهایی انجام دهیم چون اگر زلزله ای اتفاق بیفتد نمی توان خسارات و اثرات آن را جبران کرد.

شهردار تبریز با اشاره به تجربه پیروز ترکیه در احیای بافت حاشیه نشین شهر آنکارا گفت: حاشیه نشینی آنکارا توسط شهرکت های انبوه ساز به صورت بسیار ساده ای حل شده است. این شرکت ها به ازای مثلاً یک صد متر خانه یک آپارتمان یک صد متری به مالک خانه داده اند و در حقیقت به جای یک مسکن غیراستاندارد و بدون سند یک صد متری یک آپارتمان دادای سند و ایمن به افراد داده اند.

شهین باهر اضافه نمود: البته در این میان شهرداری علاوه بر اینکه ریالی بابت عوارض تجاری مسکونی است دریافت نکرده اند بلکه در کارهای قانونی نیز یاری حال شرکت های انبوه ساز بوده اند و با این روش بافت فرسوده در آنکارا بدون حمایت دولت صورت گرفته است.

شهردار تبریز اضافه نمود: مساحت بافت حاشیه نشین آنکارا تقریباً برابر بافت حاشیه نشین تبریز است که با روش گفته شده اصلاح شده است و بعد از اصلاح این منطقه، قیمت زمین در آنجا بالاتر از بافت مرکزی آنکارا بود و ارزش اضافه نموده ایجادشده است.

وی با اشاره به اینکه کارخانجات فراوری مصالح ساختمانی استان بالای 90 درصد مصالح ساختمانی را فراوری می نمایند گفت: اگر کارخانجات استان کنسرسیومی تشکیل دهند می توانند با سرمایه گذاری غیر نقدی احیای بافت فرسوده تبریز را انجام دهند در این صورت هم کارخانجات مرتبط با ساخت و ساز رونق می گیرند و هم بافت فرسوده تبریز با محصولات کارخانجات شهر و به دست توانمند صنعتگران خود شهر احیا می گردد.

لازم به ذکر است در جلسه مشترک اعضای هیئت نمایندگان و هیئت رئیسه اتاق تبریز با شهردار و اعضای شورای شهر تبریز، نشان عالی اتاق تبریز از سوی اتاق بازرگانی به مهندس ایرج شهین باهر اعطا شد.

منبع: تسنیم

به "تبریز رتبه نخست احیای بافت حاشیه نشین را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبریز رتبه نخست احیای بافت حاشیه نشین را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید