تراز دریاچه ارومیه در آستانه رسیدن به 1272 متر

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی بیان اینکه تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و 271 متر و 80 سانتی متر رسیده، گفت: افزایش تراز این دریاچه ادامه دارد و پیش بینی می گردد در صورت ادامه فرایند کنونی، شاهد رسیدن تراز آن به یک هزار و 272 متر باشیم.

تراز دریاچه ارومیه در آستانه رسیدن به 1272 متر

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری از ایرنا، فرهاد سرخوش بیان نمود: تراز نگین آبی آذربایجان در مقایسه با سال گذشته 26 سانتی متر افزایش را نشان می دهد که با توجه به کاهش بارش در حوضه، رقم بسیار مناسبی است.

وی با اعلام اینکه آب دریاچه به بیش از چهار میلیارد و 930 میلیون مترمکعب رسیده، گفت: حجم آب نگین آبی آذربایجان نسبت به سال گذشته 160 میلیون مترمکعب افزایش دارد.

وی ضمن مقایسه مساحت دریاچه با زمان مشابه سال گذشته، گفت: وسعت دریاچه بر اساس آخرین پایش در مقایسه با سال گذشته 38 کیلومترمربع افزایش یافته و به سه هزار و 163 کیلومترمربع رسیده است.

سرخوش با اعلام اینکه طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی امسال و به تدریج به بهره برداری می رسد، اضافه نمود: تونل انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی هم اکنون از 89 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و این طرح دی ماه امسال به بهره برداری رسیده و آب رودخانه زاب به بستر دریاچه می رسد.

همچنین مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران از تداوم همکاری های دولت ژاپن با ایران برای هفتمین سال متوالی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داده است.

سند همکاری فاز هفتم پروژه الگوسازی مشارکت مردم برای احیای دریاچه ارومیه نیز بین برنامه عمران ملل متحد و معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست به امضا رسیده است.

طی زمستان 1397 و بهار 1398 به واسطه افزایش میزان آب ورودی به دریاچه، تراز آن طی چند ماه بیش از یک متر افزایش یافت و امید زیادی را در راستای احیای این دریاچه ایجاد کرد؛ اگرچه در ماه های بعدی و به واسطه کاهش آب های ورودی و تبخیر آب، تراز دریاچه فرایند کاهشی داشت ولی سطح آن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همچنان بالاتر بوده است.

با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات 30 ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده های ماهواره ای نشان می دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه می تواند ضمن ادامه فرایند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.

قبل از تشکیل این ستاد تراز دریاچه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت اما در سایه برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و کوشش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، فرایند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی ها هم به یاری دریاچه آمد.

هرچند تراز یک هزار و 274 متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده ولی این دریاچه در تراز یک هزار و 272 متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از 95 درصد کانون های ریزگرد آن برطرف خواهد شد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال /از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک ونیم تا 2 سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

منبع: جام جم آنلاین

به "تراز دریاچه ارومیه در آستانه رسیدن به 1272 متر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراز دریاچه ارومیه در آستانه رسیدن به 1272 متر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید