غار علیصدر ، مرموز بدونِ نجواهای شبانه

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، وقتی به غار علیصدر سفر می کنید. حتی در فصل تابستان هم لباس گرم همراه خود ببرید.

غار علیصدر ، مرموز بدونِ نجواهای شبانه

وقتی از اسرارآمیز بودن، صحبت می کنیم، همواره غارها، دره ها، و بعضی باغ های ناشناخته بخش جدایی ناپذیر ماجرا بوده اند. یکی از اسرار آمیزترین غارهای ایران و البته یکی از بی نظیرترینِ آن ها غار علیصدر است؛ که بدون نجواهای شبانه، صدای پر زدنِ پرندگان و چک چک قطرات آب نیز شما را در فضای مرموز خود غرق می نماید. غاری آبی است که فقط تعداد کمی از آن ها در کل دنیا وجود دارد. پس عجیب نیست که هر سال، که نه، در فصل بهار، که نه، بلکه در تمام سال و همه فصول، میزبان گردشگران و مسافران بسیاری است که برای دیدن این غار آمده اند.

همه می دانیم علیصدر کجاست اما…

حتماً همه می دانیم غار علیصدر در همدان است، اما آنچه باید مد نظر قرار دهیم این است که این غار در 75 کیلومتری شمال غرب همدان واقع شده. در روستایی به نام علیصدر از توابع کبودرآهنگ. در این منطقه مهمان سراها، ویلاهای چوبی، چادرهای صحرایی و اقامتگاه هایی از این دست برای مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده تا به راحتی و با فراغ بال به این غار رفته و وقت بگذرانند.

قایق سواری

50متر پایین تر از دهانه ورودی غار علیصدر می توانید قایق هایی را که برای گردشگری به آب انداخته شده اند ببینید. این قایق ها روی سطح آب زلال غار حرکت نموده و شما را به عمق نورپردازی شده آن می برند. قسمت های اسرارآمیز غار را می توانید سوار بر قایقی طی کنید که زیر سقف 190 میلیون ساله در حرکتند. پدیده ای طبیعی که هیچ انسانی در آن دخالت نداشته است.

جالب است بدانید از این غار پهناور، فقط 14 کیلومتر کشف و تنها 4 کیلومتر آن نورپردازی شده است.

آب زلال و هوای خنک

تالاب وسیع آبی که در غار علیصدر جریان دارد، یکی از زیباترین بخش های آن محسوب می گردد، منشا آب بی رنگ وبویی که در غار جریان دارد، چشمه های زیرزمینی هستند. همچنین ریزش قطرات آب از دیواره ها و سقف غار به درون را نباید نادیده گرفت. این آب به قدری زلال و شفاف است که می توانید هرآنچه در عمق ده متری زیر آب هم واقع شده است، ببینید. با این که غار پر از رسوبات و مواد معدنی است اما هوایی که در غار جریان دارد، کاملاً سالم است و هیچ گونه ماده ی سمی در غار علیصدر استشمام نمی گردد. هوایی بسیار تمیز و خنک، بدون هیچ گونه میکروب در هوا، که خود یکی از مزیت های لطیف این غار شمرده می گردد.

سقف زیبا، ولی ترسناک

سقف غار علیصدر متشکل از عناصر شیمیایی و رسوباتی است که طی میلیون ها سال در این غار روی هم انبار شده اند و اشکال بسیار زیبایی را در جای جای غار به خصوص سقف آن به وجود آورده اند. قندیل های رسوبی خارق العاده که معجزه طبیعت را به نمایش گذاشته و هریک به نامی معروف شده اند. به طور مثال: پنجه اژدها، آبشار سنگی، پنجه عقاب، تالار قندیل و…

حرف آخر

بهتر است در فصل بهار و تابستان به این غار سر بزنید. و مهم این که حتی اگر در فصل گرم به غار علیصدر سفر کردید، باز هم مراقب سرمای درون غار باشید و لباس مناسب بپوشید.

همچنین برای خواندن مطالب بیشتر به وبلاگ خبری گردشگری و بخش گردشگری سر بزنید. همچنین مطالبی که شاید به آن علاقه مند باشید:

تا هوا گرم نشده کجا بریم؟ طبس (+ویدئو)

یگانه تخت جمشید ، یادواره امپراتوریِ دنیا (+ویدئو)

دریاچه شورمست ؛ نگین سواد کوه

منبع: پیام دلتا

به "غار علیصدر ، مرموز بدونِ نجواهای شبانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار علیصدر ، مرموز بدونِ نجواهای شبانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید