دیدار دو جرم آسمانی و کامل شدن ماه در آسمان فردا

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، در بعد از ظهر امروز 20 آذر ماه ستاره دبران به نزدیکترین فاصله خود با ماه خواهد رسید ضمن آنکه در آسمان صبحگاهی فردا 21 آذر، ماه کامل خواهد شد.

دیدار دو جرم آسمانی و کامل شدن ماه در آسمان فردا

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ خبری گردشگری، مسعود عتیقی در گفت وگو با ایسنا، گفت: در ساعت 15 و 10 دقیقه بعد از ظهر امروز چهارشنبه 20 آذر، ستاره چشم گاو (دبران) در صورت فلکی به همین نام است که در 3 درجه جنوب ماه نزدیک به بدر قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: در شبانگاه این روز نیز شاهد پدیده همنشینی این اجرام (ماه و ستاره دبران) خواهیم بود.

عتیقی با اشاره به پدیده نجومی در صبح روز 21 آذر، خاطر نشان کرد: در آسمان صبحگاهی فردا پنج شنبه 21 آذر، ماه به شرایط بدر یا ماه کامل می رسد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، زمان این پدیده را در ساعت 8 و 42 دقیقه صبح فردا پنج شنبه ذکر کرد و یادآور شد: در ساعت 17 و 45 دقیقه روز آدینه 22 آذر نیز ماه به گره صعودی رسیده و بالاتر از مدار زمین خواهد بود.

به گزارش ایسنا، دبران درخشان ترین ستاره صورت فلکی گاو است. این ستاره یک غول سرخ است و به دنبال خوشه پروین می شود و مانند ستاره های خوشه پروین در حال دور شدن از زمین است. این ستاره سیزدهمین ستاره درخشان آسمان است. این ستاره 25 مرتبه بزرگ تر از خورشید و 150 برابر درخشنده تر از آن است. ستارگان تشکیل دهنده صورت فلکی گاو یک خوشه ستاره ای باز به نام خوشه قلائص هستند، ولی دبران جزو این مجموعه نیست.

این ستاره از کلمه عربی الدبران به معنی دنباله رو است، زیرا خوشه های ستاره ای پروین و قلائص را در آسمان دنبال می نماید. دبران در طول تاریخ مدال درخشان ترین ستاره را داشته؛ اما به دلیل دور شدن از ما، دچار افت قدر (درخشندگی) شده است و در حال حاضر قدر ظاهری آن 0.84 است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "دیدار دو جرم آسمانی و کامل شدن ماه در آسمان فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار دو جرم آسمانی و کامل شدن ماه در آسمان فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید