سرانجام 72 ساعت ضرب الاجل در لبنان؛ بیروت همچنان ناآرام

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، ایسنا نوشت: تظاهرکنندگان در مرکز بیروت بر درخواست ها جهت ادامه اعتصاب سراسری طی امروز (دوشنبه)، بستن راه ها و حضور در میادین را به رغم درز اخباری از توافق دولتی بر سند اصلاحاتی که قرار است سعد حریری چند ساعت قبل از مهلت 72 ساعته ارائه کند، تاکید کردند.

سرانجام 72 ساعت ضرب الاجل در لبنان؛ بیروت همچنان ناآرام

به گزارش سایت شبکه الجزیره، اخباری در شبکه های اجتماعی منتشر شده مبنی بر اینکه موسسات و شرکت ها بر کارمندان خود فشار می آورند که دست از اعتصاب و تحصن بردارند و به کار بازگردند.

اتحادیه سراسری کارگری در لبنان خواستار ادامه تحصن سراسری و مشارکت در اعتصاب ها در سراسر کشور تا زمان براندازی قدرت فاسد شده است.

معترضان لبنانی خواستار استعفای نخست وزیر این کشور و برگزاری انتخابات زودهنگام در لبنان هستند.

با وجود استعفای چهار وزیر دولت سعد حریری اما باز هم تعداد زیادی از لبنانی ها برای چهارمین روز به خیابان ها آمدند و علیه دولت شعار دادند. این اعتراض ها تنها به بیروت، پایتخت خلاصه نشده و در نقاط دیگر لبنان از جمله طرابلس، صور و صیدا و البقاع ادامه دارند.

طبق گزارش رسانه های لبنان، همچنان برخی از راه های ارتباطی کشور مسدود است.

معترضان اعلام کرده اند تا زمانی که تمام خواسته هایشان برآورده نشود در خیابان ها حضور خواهند داشت.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان روز یکشنبه با شرکای خود در دولت در مورد بسته اصلاحات اقتصادی به توافق رسید. مقام های لبنان در گفت وگو با رویترز این توافق را تایید کردند. این در حالی است که معترضان به وضع اقتصادی در چهارمین روز اعتراض ها بار دیگر به خیابان ها آمدند.

سعد حریری در یک سخنرانی که شامگاه جمعه 26 مهر از شبکه های تلویزیونی پخش شد، 72 ساعت به وزرای کابینه ائتلافی خود مهلت داده بود تا اصلاحات اقتصادی را نهایی کنند.

حریری رقبای خود را متهم می کند که مانع برخی از اقدام های اصلاحی می شوند که از جمله آن ممانعت از تحقق 11 میلیارد دلار وام بین المللی است.

کاهش 50 درصدی حقوق تمام کنندگان و وزرای فعلی و سابق، اعمال اقتصادیات 25 درصدی بر بانک ها و شرکت های بیمه، لغو مصوبه کاهش مستمری بازنشستگی نیروهای ارتش و سازمان های امنیتی و معین سقف برای حقوق نظامیان از جمله مهمترین بخش های طرح اصلاحی حریری است.

همچنین قرار است طبق این بسته پیشنهادی تمام اقتصادیات ها بر ارزش اضافه نموده در بخش های خدماتی و تلفنی لغو شود. حمایت از صنعت داخلی و برداشتن اقتصادیات بر واردات اصنافی که تولید داخلی دارند نیز بخش دیگری از اصلاحات پیشنهادی است.

طبق گزارش رویترز، قرار است دولت لبنان به ریاست حریری امروز (21 اکتبر) نشستی فوری و فوق العاده برای تصویب اقدام های اصلاحی داشته باشد.

در این باره ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال پیشرو در لبنان اظهار کرد: یک سند اقتصادی نیز ما مطرح کردیم اما باید از داخل اصلاح شود و وزارتخانه های اصلی تغییر کنند.

وی افزود: برخی وزیران باید کناره گیری کنند و نمی توانیم در دولت با آنها به همکاری ادامه دهیم.

جنبلاط با نام بردن از جبران باسیل گفت، او جزو کسانی است که باید استعفا کند.

وی ضمن مخالفت با سند اقتصادی ارائه شده از سوی حریری خواستار انتخابات پارلمانی بر اساس اساسنامه انتخاباتی جدید شد.

جنبلاط اشاره کرد: ما در نشست دولت طی امروز طبق سندی که ارائه نموده ایم شرکت خواهیم کرد.

وی اعلام کرد، حزب الله لبنان باید خشم مردم را درک کند و دیگر بر نماد استبداد حکومتی نظیر جبران باسیل سرپوشی نگذارد. او باید تغییر کند.

اعتراض ها در لبنان از پنج شنبۀ گذشته در پی نارضایتی مردم از افزایش هزینه های زندگی و برنامه های جدید اقتصادیاتی دولت از جمله افزایش هزینه استفاده از پیام رسان واتس اپ آغاز شده و از آن به عنوان یکی از بزرگترین ناآرامی های داخلی لبنان در دهه های اخیر یاد می شود.

در آخرین تلاش ها برای نجات دولت، وزیر دارایی لبنان روز شنبه پس از دیدار با سعد حریری گفت که آنها به توافق رسیده اند در تنظیم بودجۀ لبنان، هیچ گونه اقتصادیات اضافی یا عوارض جدیدی را لحاظ نکنند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "سرانجام 72 ساعت ضرب الاجل در لبنان؛ بیروت همچنان ناآرام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام 72 ساعت ضرب الاجل در لبنان؛ بیروت همچنان ناآرام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید