آتش سوزی در بازار کهنه قم ؛ سردر کاروانسرای ملاحسین تخریب شد ، بنای تاریخی را به کارگاه چوب بری تغییر کاربری داده اند!

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، آتش سوزی در بازار کهنه قم خساراتی را برجای گذاشت.

آتش سوزی در بازار کهنه قم ؛ سردر کاروانسرای ملاحسین تخریب شد ، بنای تاریخی را به کارگاه چوب بری تغییر کاربری داده اند!

وبلاگ خبری گردشگری: مجموعه راسته بازار کهنه و نو قم مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار است و در بافت قدیمی قم جوار محله عربستان و در قلب منطقه تاریخی خیابان آذر قرار گرفته است. این بازار تاریخی سال 1376 به ثبت ملی رسیده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم چندی پیش نسبت به وضعیت بازار کهنه قم هشدار داده بود و تاکید نموده بود که این بازار تاریخی با خطر بالقوه آتش سوزی روبرو است. این اتفاق که برای مدیران قم قابل پیش بینی بود اما اقدام خاصی برای جلوگیری از آن صورت نگرفته بود روز گذشته رخ داد و آتش سوزی در انبار چوب و چوب بری های بازار کهنه قم در بخش کاروانسرا و سرای ملاحسین این بازار، خساراتی به محوطه تاریخی وارد کرد.

این آتش با کوشش نیروهای آتش نشانی پس از 3 ساعت خاموش و اقدامات لکه گیری شروع شد که در این حین عوامل شهرداری برای جلوگیری از روشن شدن آتش نهفته زیر چوب ها اقدام به تخریب یکی از سردرهای تاریخی سرای ملاحسین نموده تا بتوانند چوب های نیمه سوز را به گودال کناری کاروانسرا بریزند.

حمید کریمی سخنگوی آتش نشانی در این زمینه گفت: ساعت 15 و 23 دقیقه روز دوشنبه آتش سوزی در بازار کهنه قم و در کاروانسرای قدیمی این بازار که به صورت غیراصولی به کارگاه های نجاری وانبارهای چوب تغییر کاربری داده شده بود، به مرکز فرماندهی آتش نشانی قم اطلاع داده شد.

سخنگوی آتش نشانی قم ادامه داد: بر اثر شدت آتش سوزی و ناایمن بودن کاروانسرای تغییر کاربری داده شده، تعدادی از مغازه ها و انبارها تخریب که این موضوع موجب مصدومیت هفت تن از پرسنل آتش نشانی قم شد که توسط نیروهای اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.

کریمی با بیان اینکه این آتش سوزی به طور کامل اطفا شد گفت: با اقدام های موثر آتش نشانان قم، اجازه سرایت آتش به راستای بازار قدیم داده نشد.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته نسبت به غیرایمن بودن بازار کهنه و دپوی غیراصولی چوب در این بازار بارها تذکر داده شده است اضافه نمود: به دلیل اینکه دسترسی به ورودی و خروجی این کاروان بسیار سخت است، کار اطفا حریق با مشکل روبرو شد که این آتش سوزی بار دیگر اهمیت ساماندهی این بازار را به همه مسئولان استان گوشزد کرد.

کریمی ادامه داد: آمار دقیقی از میزان خسارت این حادثه برآورد نشده و در گزارش های تکمیلی اطلاع رسانی می گردد.

بیشتر بخش های بازار کهنه قم صفوی و قاجاری است اما تک بناهایی از دوره سلجوقی - ایلخانی در این بازار برجای مانده است.

منبع: چمدان

به "آتش سوزی در بازار کهنه قم ؛ سردر کاروانسرای ملاحسین تخریب شد ، بنای تاریخی را به کارگاه چوب بری تغییر کاربری داده اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی در بازار کهنه قم ؛ سردر کاروانسرای ملاحسین تخریب شد ، بنای تاریخی را به کارگاه چوب بری تغییر کاربری داده اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید