باداب سورت : راهنمای سفر به باداب سورت، چشمه های هفت رنگ

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، باداب سورت کجاست و چه ویژگی هایی دارد؟ باداب سورت نام چشمه ای پلکانی واقع در روستای ارست (اروست) بخش چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است.

باداب سورت : راهنمای سفر به باداب سورت، چشمه های هفت رنگ

ویژگی های چشمه باداب سورت

چشمه باداب سورت ساری در سال 1387 بعد از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت شد. اگر قصد سفر به این منطقه شگفت انگیز را دارید با وبلاگ خبری گردشگری همراه باشید.

چشمه بی نظیر باداب سورت که پس از پاموک کاله ترکیه، دومین چشمه آب شور جهان به شمار می رود، در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا واقع شده است.

اگرچه این روزها چشمه باداب سورت شرایط مناسبی ندارد و متأسفانه به دلیل حضور تعداد زیادی از توریستان و نبود هر گونه حصار، نگهبان یا علائم هدایت و هشدار دهنده، به شدت آسیب دیده و به محلی برای انباشت زباله بدل شده است، اما باز هم سالانه تعداد زیادی از مردم برای دیدن این چشمه پلکانی به مازندران سفر می نمایند.

چشمه باداب سورت را باید از عجایب طبیعی ایران برشمرد؛ چرا که علاوه بر زیبایی چشم نواز، یکی از مهم ترین ویژگی های این چشمه پلکانی طبیعی، تفاوت هر چشمه با چشمه های دیگر به لحاظ رنگ، بو، مزه آب و همچنین مساحت و عمق هر چشمه است.

یکی از عظیم ترین چشمه ها باداب سورت مساحتی حدود 15 متر با عمق زیاد دارد و حاوی آب شور است. گفته می گردد آب این چشمه گرم و برای درمان بیماری های پوستی، روماتیسم و سردردهای میگرنی مفید است.

چشمه عظیم دیگر حاوی آب ترش است و به رنگ قرمز و نارنجی دیده می گردد و آثاری از رسوب آهن در اطراف آن به وضوح دیده می گردد.

این چشمه ها در نتیجه جریان آب های معدنی و رسوبی تشکیل شده اند که در طول سال ها در دامنه کو ه ها جریان داشته اند. از آنجا که این آب ها املاح معدنی دارند، هر کدام از چشمه ها رنگ و خاصیت ویژه ای پیدا نموده اند.

جالب است بدانید که این چشمه ها به دلیل داشتن ساختار پیچیده زمین شناسی حتی در شرایط بد آب و هوایی و خشکسالی پر آب هستند.

زیبایی این چشمه ها در غروب آفتاب هنگامی که تلألو خورشید در آب های رنگی این منطقه منعکس می گردد، چندین برابر است. در طول این ساعت ها می توان یکی از قشنگ ترین و چشم نوازترین مناظر طبیعی جهان را در باداب سورت مشاهده کرد.

چشمه باداب سورت کجاست؟

باداب سورت در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای ارست و مال خواست واقع شده است.

قدمت باداب سورت

چشمه باداب سورت ساری در دوران چهارم زمین شناسی هم زمان با آخرین چین خوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن شکل گرفته است.

بهترین زمان سفر به باداب سورت

آنالیز ها نشان می دهد بهترین زمان برای سفر به منطقه ارست، ماه دوم از سال شمسی یعنی اردیبهشت ماه و بهترین زمان برای عکاسی و دیدن چشم ها هنگام طلوع و غروب خورشید است.

زمانی که نور خورشید با زاویه ای تند نسبت به زمین می تابد، تلألو نور زیبایی این چشمه ها را دوچندان می نماید.

از چه راستای به باداب سورت سفر کنیم؟

دو راه از تهران برای سفر به روستای ارست وجود دارد؛ یکی از جاده سمنان و دیگری از سمت مازندران است. معمولا توصیه می گردد مسافران از سمت سمنان به این منطقه رفت و آمد نمایند زیرا جاده ایمن تر و مسافت کمتری دارد. با این حال، جاده ای که از سمت مازندران به این منطقه می رسد زیباتر و چشم نوازتر است.

برای سفر به روستای ارست از سمت سمنان، مسافران باید از شهرهای مهدیشهر، شهمیرزاد، فولادمحله و سه راه تلمادره بگذرند تا به روستای ارست و نهایتا به باداب سورت برسند. مسافت از تهران تا سمنان 239 کیلومتر و از سمنان تا ارست 145 کیلومتر است. در نتیجه مسافت کل راستا 384 کیلومتر می گردد.

اما اگر از جاده ساری قصد عزیمت به این منطقه را دارید، از شهرهای ساری، کیاسر و سه راه تلمادره عبور می کنید و به روستای ارست می رسید. مسافت از تهران تا ساری 250 کیلومتر و از ساری تا ارست 109 کیلومتر است که در کل 359 کیلومتر می گردد.

بد نیست بدانید که هر دو راستا دارای جاده آسفالت است اما از روستای ارست تا چشمه های باداب سورت که تقریبا سه کیلومتر است، جاده خاکی است.

نکاتی که باید هنگام سفر به باداب سورت بدانید

بعد از سه کیلومتر رانندگی در راستا جاده ی خاکی، مسافران 15 دقیقه راستا را باید پیاده روی نمایند چرا که امکان تردد اتومبیل تا کنار چشمه ها وجود ندارد.

امکان اقامت در کنار چشمه ها وجود ندارد. کسانی که قصد اقامت در این منطقه را دارند باید در روستای ارست خانه اجاره نمایند یا در حسینیه روستا بمانند.

از دیگر جاذبه های توریستی در بخش چهاردانگه، حوالی باداب سورت، دریاچه بسیار زیبای میانشه (چورت) است که یکی از زیباترین دریاچه های ایران مخصوصا در فصل پاییز به شمار می رود.

همچنین غار دربند مهدیشهر و عظیمترین باغ گردوی جهان در شهمیرزاد از دیگر جاذبه های این منطقه هستند.

لطفا به وقت طبیعت گردی، حتما نکات زیر را رعایت کنید:

حتما کیسه های زباله عظیم به همراه داشته باشید و به معنی واقعی، نه چیزی از طبیعت بردارید و نه چیزی در آن برجای بگذارید. اگر همه مردم بخواهند چنین کاری بنمایند از طبیعت چیزی باقی نمی ماند. (همان طور که خیلی مکان ها تا الان تخریب شده اند.)

زباله هایی مثل پوست میوه، پوست تخمه و زباله های تجزیه پذیر دیگر، همچنان زباله هستند و نباید در طبیعت جا گذاشته شوند. تصور کنید تعداد زیادی توریست زباله های ارگانیک خود را در طبیعت رها نمایند. طبیعت در کوتاه مدت ظرفیت بازیافت این همه زباله ارگانیک را ندارد.

به هنگام پیمایش در طبیعت یا کمپینگ، در صورت امکان حتما کیسه های پلاستیکی عظیم همراه داشته باشید و سعی کنید در راستای که می روید زباله ها را از روی زمین جمع آوری کنید. اگر همه این کار را بنمایند، به شکل چشمگیری شاهد کم شدن زباله ها در طبیعت خواهیم بود.

لطفا در طبیعت سکوت را رعایت کنید و آرامش مکان طبیعی را با بلند کردن صدای موسیقی و برگزاری جشن و میهمانی به هم نزنید. این احترام به اکوسیستم و البته توریستان دیگری است که برای لذت بردن از سکوت به طبیعت سفر نموده اند.

لطفا در گروه های خیلی عظیم سفر نکنید. برای رفتن به طبیعت یک گروه دوستی در دو یا سه ماشین کافیست، ورود یکباره جمعیت عظیم به مکان طبیعی سرعت تخریب را بیشتر می نماید.

لطفا به هنگام کمپ زدن و اطراق شبانه در طبیعت، آرامش محل را با نورهای قوی و موسیقی بلند برهم نزنید. روشنایی کمپ و سر و صدا را حداقل نگه دارید و به طبیعت و به دیگر توریستان احترام بگذارید.

لطفا تا جایی که ممکن است در طبیعت آتش روشن نکنید. اگر این کار را کردید، کنترل شده، کوچک و با مصرف حداقل مقدار هیزم باشد. حتما به هنگام ترک کردن کمپ، با آب کافی از خاموش شدن کامل آتش اطمینان حاصل کنید.

لطفا هرجا مرتع سرسبز و زیبایی دیدید با ماشین از وسط آن رد نشوید. اساسا لازم نیست همواره چشم اندازهای زیبا را پیاده یا با ماشین فتح کنیم! خیلی اوقات از دور تماشا کردن و عکس دریافت لذت بیشتری دارد.

لطفا به خصوص وقتی جاده شلوغ است، درست رانندگی کنید. لازم نیست همواره تخت گاز برانیم، لازم نیست دائما در کوشش برای سبقت دریافت از ماشین جلویی باشیم و لازم نیست هرسال اثبات کنیم که بعد از رانندگان تانزانیا، لیبی، مالاوی و جمهوری دموکراتیک کنگو، بدترین رانندگان جهان هستیم! (اصلاح این یکی که دیگر دست خودمان است…)

همچنین بخوانید:

منبع: مجله دلگرم

به "باداب سورت : راهنمای سفر به باداب سورت، چشمه های هفت رنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باداب سورت : راهنمای سفر به باداب سورت، چشمه های هفت رنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید