تصاویری تکان دهنده از مهم ترین فجایع طبیعی دنیا

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، فجایع طبیعی معمولا آن دسته اتفاقاتی هستند که بشر همواره دست به دعا است تا هرگز در طول زندگیش شاهد آنها نباشد. اما طبیعت بی توجه به خواست قلبی ما انسان ها و بنا بر قوانین طبیعی خود راه پیموده و گاهی حوادثی ویرانگر از آستین بیرون می آورد. در این میان عکاسانی از جان گذشته هم پیدا می شوند که با به خطر انداختن زندگی خود از این لحظات مهیج تصویر برداری می نمایند. این تصاویر برگرفته از طوفان، فوران های آتشفشانی، سیلاب، بهمن و دیگر اتفاقات ناگوار هستند. در ادامه مطلب تعدادی از این عکس ها را به تماشا می نشینیم.

تصاویری تکان دهنده از مهم ترین فجایع طبیعی دنیا

طوفان شن، Sahara، مراکش

گردشگران از جستجو و کندوکاو در میان تلماسه ها آن هم سوار بر شتر لذت زیادی می برند. برای آزمودن زندگی مردمان صحرا نشین حتی چادرهایی تهیه می گردد که مسافران شب را در آنجا سپری می نمایند. اگرچه طوفان های شن معمولا در این گونه اکوسیستم ها مکرر رخ می دهد ولی مسلما برای مسافران ماجراجو منعی ایجاد نخواهد کرد. طوفان های شن در سحارا معمولا از فوریه تا آوریل رخ می دهند.

طوفان (دهانه رود دورو) Foz do Douro، پورتو، پرتغال

این فانوس دریایی که در کنار دهانه رود دورو قرار گرفته است کانون اصلی توجه در این تصاویر است. اقیانوس اطلس در این تصویر در حالی مشاهده می گردد که امواج سهمگینش این فانوس را زیر هجوم خود قرار داده اند. اینجا در زمان آرامش اقیانوس جایی دوست داشتنی و سواحل آن مناسب پیاده روی های رمانتیک است، اما زمانی که طوفان از راه می رسد بهتر است تا حد امکان از اقیانوس فاصله بگیرید. اگر یکبار شانس دریافت چنین عکسی نصیب تان شد منتظر عکس بعدی نمانده و از آب دور شوید. این طوفان های شدید معمولا در فاصله ماه های ژانویه تا فوریه مشاهده می گردند.

شیکاگوی یخ زده، ایلینویز، ایالات متحده

این تصویر که در فصل زمستان جاری از شهر شیکاگو برداشته شده موجبات حیرت همگان را فراهم نموده است. کاهش درجه حرارت هوا در این فصل رکوردی عجیب از خود برجای گذاشته است. دریاچه میشیگان به طور کامل یخ بسته و اگر آب کمی گرمتر از هوا باشد بخار از آن به هوا برمی خیزد. ساختمان خالی از سکنه ای که در تصویر مشاهده می کنید تا قسمت های درونی نیز به طور کامل یخ زده است. شیکاگو که از نظر وسعت بعد از نیویورک سیتی قرار گرفته همواره مقصد مناسبی برای مسافرت و گردش به شمار می آمده، اما این روزها خود و ساکنینش دوران خوشی را سپری نمی نمایند.

طوفان های رعد و برق، گرند کنیون، آریزونا، آمریکا

یکی از هفت عجایب طبیعی زمین دره گرند کنیون است و بخشی از پارکی حفاظت شده بوده که پربازدیدترین نقطه این کشور به شمار می رود. اما گاهی اوقات عکاسان برای عکس برداری از طوفان های رعد و برقی راهی این دره می شوند. حتی از همین فاصله که در عکس مشاهده می گردد نیز خطر این رعد وبرق ها بسیار جدی است. این نوع طوفان معمولا دو مرتبه در سال در زمستان و اواخر تابستان رخ می دهد ، پس بهتر است در روزهایی که آسمان صاف است به بازدید این دره بروید چرا که گیر افتادن در میان چنین بلایی قطعا بسیار مصیبت بار خواهد بود.

هبوب (Haboob) ، فونیکس، آریزونا

هبوب عبارتی عربی است که برای طوفان های گرد و غبار به کار برده می گردد. در تصویری که مشاهده می کنید یک هبوب بزرگ در حال بلعیدن شهر فونیکس است. خوشبختانه در این حادثه هیچ کس آسیب ندید. همانطور که می بینید ارتفاع دیوار گردو غباری که در حال هجوم به سوی شهر است بسیار بلند و ترسناک است. در زمان این طوفان باد با سرعتی معادل 96 کیلومتر بر ساعت در حال وزیدن بوده است.

گردباد مکنده بزرگ، کلرادو، ایالات متحده

گردبادهای غول آسا گاهی بسیار شدید بوده و گاها از چندین گردباد کوچک تر تشکیل شده اند. در آمریکا این نوع گردباد پدیده چندان نا آشنایی نیست و معمولا در قسمت های مرکزی و جنوب شرقی این کشور به دفعات رخ می دهند. جویندگان طوفان عاشق مناطقی هستند که این گردبادها در آنجا ظهور می یابند حتی برای سفر به این نقاط ترتیب تورهای مسافرتی هم می دهند. اما گردشگران معمولی بهتر است تا حد امکان از روبرو با چنین تصاویری پرهیز نمایند.

بهمن

بهمن می تواند بسیار مخرب و ویرانگر باشد چرا که به محض آغاز با شدت و بدون وقفه به جریان می افتد. در اقامتگاه های کوهستانی و پیست های اسکی برای جلوگیری از آسیب های ناشی از بهمن نرده هایی تعبیه شده تا جلوی ریزش برف را گرفته و از تاثیرات مخرب آن تا حد امکان جلوگیری نمایند. بهتر است هر کجا که با تجمع برف روبروید خطر بهمن را در نظر داشته و نکات ایمنی را رعایت کنید. عکس هایی که می بینید از فاصله ای امن و از درون هلیکوپتر برداشته شده پس از ماجراجویی های خطرناک پرهیز کنید.

جریان های گدازه ای، هاوایی

پنج آتشفشان مختلف جزایر هاوایی را شکل داده اند. اگرچه کیلائیو (Kilauea) فعال ترین آنها به شمار می رود. عکاسان جان خود را به خطر انداخته و از جریان ماگما و گدازه های این آتشفشان عکس هایی مهیج تهیه نموده اند. این تصاویر در طول آخرین فعالیت کیلائیو و حدود سه سال قبل در ژانویه 2011 برداشته شده اند. این آتشفشان هفته اخیر نیز یک فوران داشت.

گردباد، کانزاس، آمریکا

اغلب گردبادها در تگزاس رخ می دهند، هرچند اگر قدرت تخریب آنها را در نظر بگیریم کانزاس از این نظر خطرناک ترین نقطه آمریکا به شمار می رود. هر ساله حدود 50 گردباد در این مکان رخ می دهد. هر چند که حتی خطرناک ترین آنها نیز قدرت از میدان به در کردن جویندگان ماجراجوی گردباد را ندارد. به عنوان نمونه به این تصاویر نگاه کنید و خطری که عکاس در زمان عکس برداری درگیر آن بوده را مد نظر قرار دهید. تنها حرفه ای ها به سراغ این ابرگردبادها می فرایند.

آتشفشان چایتن (Chaiten)، چایتن، شیلی

این آتشفشان فعال در می 2008 یک فوران گدازهای را تجربه کردT آنهم برای اولین بار پس از آن که برای هزاران سال خاموش و غیر فعال بود. پدیده ای کمیاب از فوارن گاز و انفجار در قسمت فوقانی دهانه این آتشفشان جریان گدزاه ای را همراهی می کرد. ابری از خاکستر برای چندین ماه کل شهر را پوشانده و به دنبال آن جریان گدازه خسارات سنگینی را به ساکنین محلی تحمیل نمود. هم اکنون فعالیت های خفیفی از این آتشفشان گزارش شده است.

منبع :زومیت

منبع: لست سکند

به "تصاویری تکان دهنده از مهم ترین فجایع طبیعی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویری تکان دهنده از مهم ترین فجایع طبیعی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید