دختران مازندران زیبایی طبیعت را به موسیقی کشاندند

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، سوره امشب سفری داشت به شمال کشور از مازندران تا تالش؛ دو اجرای نیمه وقت که هر دو فضایی شاد را برای مخاطبان خود رقم زدند.

دختران مازندران زیبایی طبیعت را به موسیقی کشاندند

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، کنسرت نیمه وقت دو گروه آیشم و کادوس در پنجمین شب از موسیقی فجر در حوزه هنری برگزار گردید.

در ادامه مشروح این دو اجرا را به گزارش خبرنگار وبلاگ خبری گردشگری می خوانید:

بخش اول با اجرای آیشم همراه بود. همه نوازندگان گروه، خانم و خواننده اصلی مرد بود که لَلِه وا می نواخت. آغاز اجرا پر شور و دختران مازندران با قدرت روی سازهای کوبه ای می زدند. ترانه از عشق و بهار می گفت. خواننده گروه صدایی رسا داشت و دختران گروه با او هم خوانی می کردند.

قطعه دوم فضای آرام تری داشت و با تحریرهای خواننده همراه بود. موسیقی آنها برای زنی به نام عایشه خوانده و در آن اشاراتی به طبیعت می شد و فضایش طبیعت بکر مازندران را تداعی می کرد.

قطعه سوم نیز ریتم شادی داشت و گروه کلمات را به سرعت می خواند. این بخش نیز از تب و تاب عشق و سوختن معشوق سخن می گفت.

در قطعه سوم سازهای کوبه ای با ریتم یکسان نواخته می شد. نوازنده سولوی کمانچه برای لحظاتی نواخت و گروه دوباره با یک دیگر هماهنگ شدند. این ترانه هم در وصف زنان کشورمان بود: ای عزیزم گریه نکن لیلا خانم ... و نوازنده تنبور و دهل با خواننده هم خوانی می کردند. این قطعه که در ابتدا فضای به نسبت غمگینی داشت به یک باره تغییر ریتم داد و شاد شد. در انتها می خواندندلیلا خانم ماه عالم ...

در قطعه بعد صدای دختران وضوح بیشتری داشت و در ابتدا با لَلِه وا نوازی خواننده اصلی آغاز شد.

دو اثر بعدی هم عاشقانه هایی برای دو زن به نام های رعنا و طیبه بود.

گروه موسیقی محلی مازندرانی آیشم از شهرستان آمل به سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر راه پیدا نموده است.

گروه آیشم حدود سه سال قبل با رویکرد اجرای موسیقی بومی مازندران آغاز به فعالیت کرد. این گروه به سرپرستی ژاله احمدی کنسرت های مختلفی را نیز در سطح استان مازندران و تهران برگزار نموده است.

ژاله احمدی ایرایی خواننده و نوازنده دهل، میثم شیخ نژاد خواننده و نوازنده لَلِه وا، کیمیا صرافی نوازنده دف و دایره، فاطمه محمدی عمران نوازنده دوتار، رجا قربی و یاسمن ظاهری نوازنده کمانچه، هانیه نعیمی نوازنده نقاره و بهار زابلی نوازنده بم تار اعضای گروه آیشم را تشکیل می دهند.

آغاز کار گروه گروه کادوس با ریتمی شاد همراه بود. تنبوره و کمانچه در بین دو ساز دیگر موضوع داشتند و گاهی به هم پاسخ می دادند. قطعه اول بدون کلام بود.

در بخش بعدی تنها تنبور نواخته می شد و خواننده آوای محزونی سر داد. گاهی کمانچه نیز با خواننده و نوازنده تنبور همراه می شد و خواننده تحریرهای محزون خود را ادامه می داد.

قطعه سوم سفری به کوه های تالش بود. با نواختن نی آغاز و در انتها با دایره همراه شد. این اثر فضایی محزون داشت و به راستی که یادآور طبیعت بود.

در انتها نیز نوازندگان برای لحظاتی ریتم شادی را در سالن ایجاد کردند.

مراسم حنابندان تالشی که دارای دو وجه شادی و غم است، موضوع ترانه بعدی بود و با همین دو وجه اجرا شد.

گروه موسیقی کادوس به سرپرستی آرمین فریدی و خوانندگی هوشنگ بداغی دوشنبه 28 بهمن از ساعت 18:30 به روی صحنه خواهد رفت.

گروه کادوس تالش در سال 1382 تشکیل شد. کادوس در این سال ها در اشاعه فرهنگ و موسیقی تالش و معرفی مقام ها و هواهای موسیقیایی بکر منطقه تالش کوشش نموده است. این گروه ضمن احیای سازهای کهن تالش مثل تنبوره، در کشورهای متعددی همچون روسیه، بلاروس، آذربایجان و ارمنستان به اجرای موسیقی تالش پرداخته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دختران مازندران زیبایی طبیعت را به موسیقی کشاندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دختران مازندران زیبایی طبیعت را به موسیقی کشاندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید