سرزمین چشمه های آب سرد

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، نام ساوجبلاغ ترکی و به معنی چشمه آب سرد است. این شهرستان دارای روستاهای زیادی است و محصولات کشاورزی فراوانی دارد. میوه های آلو شابلون روستای سنقرآباد، گیلاس روستاهای فشند و آردهه و توت ولیان کیفیت بالایی دارد.

سرزمین چشمه های آب سرد

ما در این گزارش پیشکشی تاریخی و دیدنی برای دوستداران سفر و کسب تجربه های تازه به ارمغان آوردیم که شاید برای شما هم جذابیت داشته باشد. پیشکش ما به شما چیزی جز معرفی بعضی از جاذبه های یکی از شهرستان های تاریخی استان البرز به روایت تصاویر و کلمات نیست. پس با ما همراه شوید تا با بعضی از جاذبه های گردشگری سرزمین چشمه های آب سرد بیش از پیش آشنا شویم.

البته شاید برایتان سؤال پیش بیاید که سرزمین چشمه های آب سرد کجاست و چرا با این لقب شناخته می گردد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت یکی از شهرستان های استان البرز با نام ساوجبلاغ با عنوان سرزمین چشمه های آب سرد شناخته می گردد. این شهرستان بنابر آنچه که در کتاب نزهه القلوب نوشته حمدالله مستوفی آمده، ولایتی است که در اوان سلاجقه مال به ری می داده و در عهد مغول سوا شده، هوایی به غایت خوب دارد. اکثر آبش از قنوات است، میوه و قله بسیار بوده و نانش در غایت نیکویی و حقوق دیوانی او دوازده هزار دینار مقرر است و مردم آنجا، چون اکثراً صحرا نشینند مقید به مذهب نیستند و از اعظم قرای آنجا خرداد (خراو) و نجم آباد و سنقر آباد است؛ و در سنقر آباد سادات آلی نسب اند.

لازم به ذکر است به رغم آنچه در این توصیف آمده، وجود آرامگاه حدود پنجاه تن از امامزادگان در محدوده شهرستان ساوجبلاغ میزان علاقه اهالی این شهرستان به مذهب تشیع را نشان می دهد.

شایان ذکر است که از جاذبه های گردشگری شهرستان ساوجبلاغ می توان به امامزاده عبدالقهار اشاره نمود. مقبره این امامزاده در روستای ورده قرار گرفته است. روستای ورده در دهستان برغان قرار گرفته است. درب چوبی امامزاده عبدالقهار متعلق به دوره شاه طهماسب یکم است و هم اکنون در موزه ملی ایران از آن نگهداری می گردد.

در اینجا بهتر است بدانیم که آرامگاه امامزاده عبدالقهار متعلق به چه کسی است؟ اهالی روستای ورده باور دارند که این آرامگاه منسوب به امامزاده ابوالحسن (ع)، برادر امام ر ضا (ع) است، اما احتمالا این آرامگاه مربوط به یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است، زیرا در منابع تاریخی و رجالی فرزندی به نام ابوالحسن ملقب به عبدالقهار در میان فرزندان امام موسی کاظم یافت نشده است.

آرامگاه امامزاده عبدالقهار در تاریخ 5 دی 1375 ثبت ملی شد. از جاذبه های گردشگری و تاریخی دیگر روستای ورده می توان به حمام تاریخی ورده و امامزاده بی بی سکینه ورده اشاره نمود.

برج مقبره کردان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهرستان ساوجبلاغ است. این برج تاریخی در فاصله 800 متری روستای کردان و در شمال غربی شهرستان ساوجبلاغ واقع شده است. براساس شواهد و اسناد کشف شده، این بنا از آثار دوره سلجوقیان بوده و گفته می گردد مقبره امامزاده حسین (ع) از نوادگان امام سجاد (ع) است.

پل بانو صحرا، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری روستای کردان شهرستان ساوجبلاغ است. این پل قدیمی در دو کیلومتری شمال غرب روستای کردان قرار گرفته است. برای دیدن این پل تاریخی که در دوره صفویه ساخته شده، باید از جهت روستای ولیان بگذریم. روستای ولیان در 15 کیلومتری شمال شهرک کوهسار قرار گرفته است. این روستا از شمال به کوه میانبند و روستای اسکوی دره، از جنوب غربی به روستاهای دوزعنبر و آجین دوجین، از شرق به روستای گلین رود و از طرف غرب به روستای توره ده منتهی می گردد.

روستای ولیان در برگیرنده چهار محله با نام های پایین محله (جیرمحله)، وسط محله (میان محله)، شرق روستا (چال محله) و بالای روستا (جر محله) است.

آبشارهای عالم زمین، سوته دره، سنج و چوب بست نیز از جاذبه های گردشگری شهرستان ساوجبلاغ به حساب می آیند. آبشار عالم زمین در ارتفاعات روستای عالم زمین قرار گرفته است. روستای عالم زمین در شمال غربی شهرستان ساوجبلاغ و در فاصله 100 کیلومتری تهران واقع شده و این روستا در کنار رودخانه ای دائمی قرار گرفته که در جهت شمال به جنوب از کوه های پلنگ دره و اخرک سرچشمه گرفته است.

روستای خوروین یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهرستان ساوجبلاغ است. این روستا در بخش چندار، 67 کیلومتری تهران و 3 کیلومتری شهر کوهسار واقع شده است.

از جاذبه های گردشگری روستای خوروین می توان به یک امامزاده و دو تپه باستانی خوروین با نام های گنج تپه و سیاه تپه اشاره نمود. این تپه های باستانی متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد مسیح هستند.

منبع: باشگاه وبلاگ خبری گردشگری

منبع: همگردی

به "سرزمین چشمه های آب سرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرزمین چشمه های آب سرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید