غار نمکی قشم ؛ در صف یونسکو

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، از پاییز تا آخر فروردین فصل مناسبی برای سفر به قشم است. در این زمان غار نمکی قشم هم هوای ملایم و مطبوعی دارد و گشت و گذار در هوای خنک زمستان، ما را خسته نمی کند.

غار نمکی قشم ؛ در صف یونسکو

در روزهای سرد سال، سفر به قشم بهترین تصمیم است. جاهای دیدنی زیادی دارد و به لحاظ گردشگری پر تردد است. غار نمکی قشم هم که یکی از بزرگ ترین غارهای نمکی دنیاست، یک مقصد بی نظیر برای گردشگران است. این غار یکی از عجایب هفتگانه خلیج فارس است و به نام غار نمکدان معروف است.

غار نمکدان کجاست؟

این غار در دل یک کوه نمکی قرار گرفته است. این کوه چند غار دیگر هم دارد؛ اما معروف ترین و طولانی ترین آن ها، غار نمکی قشم است. بام جزیره هم یک کوه نمکی 340 متری است که همین جا قرار گرفته است.

از قشم باید به باسعیدو برویم که حدود یک ساعت و نیم با ماشین طول می کشد؛ بعد از آنجا راهنمای غار ما را به جاده فرعی راهنمایی می نماید و 44 دقیقه بعد به غار می رسیم. راه نزدیک تر هم از روستای سلخ است تا به مقصد برسیم. این راستا 90 کیلومتر است و بهتر است با ماشین های شاسی بلند و آفرود طی گردد.

غار نمکدان قشم

اینجا طولانی ترین غار نمکی دنیاست که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده . طولش بیشتر از 6 کیلومتر است و پیاده روی در آن اگر بخواهید بیشتر از نیم ساعت پیش بروید، به راهنما احتیاج دارد. عمر غار نمکی قشم 500 میلیون سال است و از لایه های نمکی چند رنگی تشکیل شده است. جالب است بدانید قندیل های غار هر کدام ده ها هزار سال قدمت دارد، به همین دلیل بهتر است که به هیچ کدام از قندیل های نمکی دست نزنیم و هوس نکنیم تکه ای از آن را برای خودمان برداریم.

می گویند نمک های اینجا خاصیت درمانی دارند و نفس کشیدن در هوای غار، حساسیت و آسم را تسکین می دهد. در کف غار، جوی آبی هم می بینیم که حجم نمک خیلی زیادی دارد و آب آن در برخی جاها مثل آینه عمل می نماید و زیبایی غار را دوبرابر نشان می دهد.

غار نمکی تا همین چند وقت پیش قرار بود در فهرست یونسکو قرار بگیرد، اما به دلیل گودبرداری ناحیه جلوی غار، فعلا از این فهرست کنار گذاشته شده است.

هزینه ورودی غار نمکی قشم

بازدید از غار نمکدان رایگان است و فقط کافی است شما برای رفتن به آنجا تصمیم بگیرید. اگر روز را برای رفتن به غار انتخاب کنید بهتر است.

نکات مهم در بازدید از غار

هر چند غار روشنایی ندارد، اما برای دیدن زیبایی های آن هدلایت و چراغ قوه کافی است. می توانید آب و خوراکی سبک و یک دست لباس اضافه همراه خود داشته باشید.

از مهر تا آخر فروردین فصل مناسبی برای سفر به قشم است. در این زمان غار نمکی قشم هم هوای ملایم و مطبوعی دارد و گشت و گذار در هوای خنک زمستان، خسته مان نمی نماید.

منبع: پیام دلتا

به "غار نمکی قشم ؛ در صف یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار نمکی قشم ؛ در صف یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید