همایش تخصصی باستان شناسی اردبیل برگزار شد

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، رئیس گروه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: همایش تخصصی باستان شناسی اربیل با همکاری این اداره کل، با حضور اساتید برجسته دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه علمی کاربردی در سالن بصیرت دانشگاه محقق برگزار گشت نتایج کاوش های اجرا شده در طی سال های جاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همایش تخصصی باستان شناسی اردبیل برگزار شد

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، سید روح الله محمدی با بیان اینکه در طول سال جاری 4 فصل کاوش در استان اجرا شده، گفت: نتایج حاصل از کاوش در منطقه آلاجوق شهرستان گرمی در قالب عملیات نجات بخشی انجام گرفت و آثار کشف شده در این کاوش نشانگر استقرار خلفای عباسی از قرن چهارم هجری قمری و سلجوقی،ایلخانی در هفتم هجری قمری است.

او افزود: نتایج حاصل از کاوش های قلعه آلاجوق نشان از وجود آثار دوره های خوارزمشاهی و یک ساخلوی نظامی بوده است و قرار دریافت این منطقه در جاده تاریخی قفقاز اهمیت آن را چند برابر می کند.

رییس گروه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در ارتباط با طرح پوشش شهریئری مشگین شهر نیز گفت: یکی از محورهای مورد بررسی در این همایش بررسی طرح مصوب پوشش محوطه مکتب اوشاقلاری بود که در خصوص ساماندهی محوطه و تعیین راستا گردشگری ایده هایی مطرح شد.

محمدی یکی از محور های مورد بحث در این همایش را چینی های متعلق به بقعه شیخ صفی مطرح نمود و گفت: تعداد زیادی از چینی های این مجموعه که توسط روس ها و انگلیس ها به غارت رفته اکنون در موزه های آرمیتاژ روسیه و موزه ویکتوریا - آلبرت لندن نگهداری می شود که اساتید نظراتی درخصوص تعداد و نحوه خروج و بررسی نحوه استرداد انها مطرح نمودند.

او همچنین افزود: بررسی باستان شناختی شهرستان نمین و سفال های سبک اردبیل و موزه باستان شناسی اردبیل از دیگر محورهای این همایش بودند.

منبع: میراث آریا

به "همایش تخصصی باستان شناسی اردبیل برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش تخصصی باستان شناسی اردبیل برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید