چگونگی نورپردازی خانه

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، استفاده از روش های نورپردازی مناسب، یکی از مقرون به صرفه ترین روش هایی است که می توان از آن برای ایجاد تغییر در خانه استفاده کرد. استفاده از نورپردازی مناسب به معنای روشن کردن تمام قسمت های خانه نیست. یک نور پردازی خوب باعث می گردد ترکیب سایه و نور فضای جذابی ایجاد نموده و هر آن چه که باید، به طور واضح در اتاق نمایش داده گردد. زمانی که به توسعه راهکارهای نورپردازی می پردازید، باید به سه روش اساسی توجه نمایید: محل نصب لامپ، انتخاب وسیله روشنایی مناسب و چگونگی استفاده از لامپ های مختلف در طراحی دکوراسیون داخلی. در نظر داشتن این سه مورد در این زمینه یاری شایانی به شما خواهد نمود. در ادامه به پاسخ سؤالاتی که در این زمینه حائز اهمیت هستند، خواهیم پرداخت.

چگونگی نورپردازی خانه

آیا از نورپردازی تنها باید در یک قسمت معین استفاده کرد؟

استفاده از روش های نورپردازی نه تنها این امکان را برای شما فراهم می نماید که در شب به راحتی به انجام کارهای خود بپردازید، بلکه به نوعی نشان دهنده تیپ شخصیتی شما نیز می باشد. استفاده از نورپردازی مناسب نه تنها جنبه کاربردی دارد، بلکه به نوعی به حس و حال فضا نیز مربوط می گردد. به یاد داشته باشید که برای نورپردازی محل مورد نظر زیاده روی نکنید.

آیا نورپردازی لایه بندی دارد؟

در حقیقت نورپردازی از سه لایه برخوردار است. نورپردازی عمومی، نورپردازی دکوراتیو و نورپردازی کاربردی. برای ملموس شدن این سه لایه نورپردازی می توان روش های نورپردازی اتاق خواب را نام برد. در اتاق خواب از یک لوستر برای روشنایی عمومی و کلی اتاق استفاده می گردد. در کنار آن از چراغ مطالعه در جهت روشنایی کاربردی و از چراغ های دیواری در بالای شلف ها برای ایجاد نورپردازی دکوراتیو استفاده می گردد.

آیا استفاده از دیمرها ضروری است؟

از جمله عوامل جانبی نورپردازی که از اهمیت زیادی برخوردار است می توان به به روش نورپردازی بر اساس شرایط جوی اتاق اشاره نمود. استفاده از دیمرها از این جهت که نوعی کنترل از راه دور برای انتخاب میزان روشنایی می باشند، ایده بسیار خوبی است. هم چنین از دیگر مزیت های آن می توان به هزینه پایین نصب آن ها اشاره نمود.

آیا روش های روشنایی، متمرکز هستند؟

تاثیر نورپردازی با توجه به فضای مورد نظر متغیر می باشد. بنابراین باید به یاد داشته باشید که هر یک از وسیله های روشنایی عملکرد و کاربرد مخصوص به خود را دارند. استفاده از نورپردازی غیرمسقیم باعث ایجاد فضایی آرام می گردد.

توجه به کاربرد

قبل از خرید هرگونه وسیله روشنایی، اندازه اتاق را در نظر بگیرید و سپس در خصوص روش نورپردازی تصمیم بگیرید. آیا در طول روز نیز احتیاج به استفاده از روشنایی دارید؟ چه کارهایی در اتاق مورد نظر انجام می دهید؟ پاسخگویی به این سؤال ها در انتخاب وسیله روشنایی مناسب، حائز اهمیت می باشد. اگر از اتاق مورد نظر برای مطالعه استفاده می کنید، لامپی در نزدیکی محل مورد نظر تعبیه کنید. از سویی دیگر در نظر داشته باشید که از روشنایی قابل کنترل در محلی که تلویزیون قرار گرفته است، بهره ببرید، چرا که در هنگام تماشای تلویزیون، باید از استفاده منبع نوری که در صفحه نمایشگر بازتاب می نماید، خودداری نمایید.

توجه به سبک اتاق

روش نورپردازی به میزان زیادی به استایل و سبک مکان مورد نظر بستگی دارد. برای مثال در سبک معاصر، از لامپ های مخفی و نور کم بیش تر استفاده می گردد. در صورتی که در طراحی به سبک سنتی بیش تر از لوسترهای بزرگ استفاده می گردد.

معرفی سه روش کلی نورپردازی

نورپردازی عمومی

از این روش نورپردازی، برای روشنایی کلی محیط استفاده می گردد. برای اجرای این روش نورپردازی، از یک وسیله روشنایی که عموما در مرکز قرار می گیرد، استفاده می گردد. نکته ای که در نورپردازی عمومی باید به آن توجه نمایید، پخش نور به طور مساوی در تمامی قسمت های اتاق می باشد.

نورپردازی کاربردی

استفاده از این روش نورپردازی برای روشنایی نقاط معینی مانند مکان مطالعه یا آشپزی به کار می رود. در بیش تر مواقع برای انجام این کار از لامپ های رومیزی و یا چراغ های آویز استفاده می گردد. هدف استفاده از این روش نورپردازی، پخش نور در قسمتی که برای انجام کار مورد نظر به نور احتیاج است، می باشد.

نورپردازی دکوراتیو

از نورپردازی دکوراتیو در جهت نمایش جزئیات موجود در اتاق مانند کارهای هنری و جزئیات معماری استفاده می گردد. برای این کار می توان از لامپ های دیواری استفاده کرد. نورپردازی دکوراتیو باعث عمق بخشی به دیوارها می گردد و استفاده از آن به اندازه دو روش دیگر مهم نیست.

نورپردازی قسمت های مختلف خانه

نورپردازی اتاق نشیمن

برای آغاز ضروری است بدانید که برای نورپردازی اتاق نشیمن، استفاده از نورپردازی عمومی حائز اهمیت می باشد. به طور کلی در اتاق نشیمن های بزرگ، بیش از یک روش نورپردازی استفاده می گردد. برای مثال اگر از قسمتی از آن برای مطالعه استفاده می گردد، به کارگیری یک آباژور می تواند ایده خوبی باشد. استفاده از دیمرها نیز می تواند ایده خوبی برای استفاده در اتاق نشیمن ها باشد.

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اجرای هر سه روش نورپردازی در آشپزخانه الزامی می باشد. اما به یاد داشته باشید که بعضی از لامپ ها می توانند به صورت چند منظوره مورد استفاده قرار گیرند. نورپردازی عمومی در آشپزخانه به این گونه است که باید روشنایی لازم برای انجام کار را فراهم کند. به همین خاطر لامپ هایی را در بالای کابینت به طوری که نور آن کانتر را روشن کند نصب می نمایند.

نورپردازی اتاق خواب

مهم ترین نکته در انتخاب وسیله روشنایی مناسب در اتاق خواب، ایجاد نور کافی برای انجام فعالیت های روزانه می باشد، اما در کنار آن باید به آرام بخش بودن اتاق خواب نیز فکر کرد. پیشنهاد بسیاری از طراحان استفاده از آباژورهای پایه دار در اتاق خواب می باشد. بهتر است در اتاق خواب، تنها از یک لامپ در وسط سقف استفاده نگردد.

نورپردازی حمام

بهترین ایده برای نورپردازی حمام استفاده از روش نورپردازی کاربردی می باشد. استفاده از نورپردازی دکوراتیو در حمام نیز باعث ایجاد درخشش خاصی در حمام می گردد. به یاد داشته باشید که در جهت استفاده از لامپ برای نورپردازی دکوراتیو، از مکان مناسبی را برای انجام این کار استفاده نمایید.

منبع: ساختمانچی

به "چگونگی نورپردازی خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی نورپردازی خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید