تأمین امنیت سایبری تأسیسات نفتی خاورمیانه، احتیاج امروز دنیا

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، در میانه جنگ ها و ناآرامی های خاورمیانه ازجمله کشورهای درگیر جنگ سوریه و یمن، تأمین امنیت سایبری تأسیسات نفتی و سایر انرژی ها از اهمیت زیادی برخوردار است. این موضوع تا آنجا مورد توجه نهاده شده که بخش زیادی از سخنرانی ها، پنل ها و میزگردهای کنفرانس امنیت مونیخ را که در دوحه پایتخت قطر برپا شده، به خود اختصاص داده است. سال جاری این موضوع و همچنین امنیت سایبری سایر بخش ها در منطقه خاورمیانه و سایر نقاط دنیا در کانون توجه نهاده شد.

تأمین امنیت سایبری تأسیسات نفتی خاورمیانه، احتیاج امروز دنیا

صلح ازطریق گفت و گو

دوحه پایتخت قطر از 29 اکتبر(7 آبان) میزبان کنفرانس امنیت مونیخ(MSC) بوده است و البته در کنار آن نمایشگاه و کنفرانس آی تی قطر نیز برپاست. در این رویداد که یکی از بزرگ ترین گردهمایی های فناوری در خاورمیانه محسوب می گردد، وزرای امور خارجه و مقامات بلندپایه حداقل 21 کشور و همچنین شرکت های فناوری کشورهای مختلف شرکت کردند.

در کنفرانس امنیت مونیخ که امروز به خاتمه می رسد، ولف ایشینگر رئیس این کنفرانس در مراسم سخنرانی خود با اشاره به اهمیت تأمین امنیت سایبری تأسیسات نفتی در خاورمیانه گفت: اگر این تأسیسات در خاورمیانه مورد حمله سایبری قرار بگیرد، به بحرانی برای این منطقه منجر می گردد و البته این بحران حتی می تواند دامان اروپا را هم بگیرد به همین دلیل هم سال جاری این کنفرانس در قطر به عنوان یک کشور میانه رو از نظر سیاست خارجی برگزار گردید تا بتوان سایر کشورهای اصلی خاورمیانه را گرد هم جمع نموده و بر موضوع امنیت سایبری تأکیدی ویژه داشته باشیم.

ولف ایشینگر همچنین اضافه نمود: این کنفرانس به عنوان پلتفرمی برای گفت و گو بین نقش آفرینان اصلی منطقه محسوب می گردد. وی البته یادآور شد که این کنفرانس سال جاری در چند روز متوالی برگزار گردیده است یعنی 27 و 28 اکتبر قاهره پایتخت مصر میزبان این گردهمایی بوده و پس از آن از 29 اکتبر تا اول نوامبر میزبانی این کنفرانس به قطر سپرده شد.

یکی دیگر از سخنرانان، بندیکت فرانک از مدیران ارشد کنفرانس امنیت مونیخ بود که برای برگزاری این رویداد کوشش زیادی داشته است. وی نیز این اجلاس را فرصتی مناسب برای رساندن پیام این رویداد به منطقه دانست و همکاری تنگاتنگ قطر و کنفرانس امنیت مونیخ و کوشش قطر برای افزایش گفت و گو بین کشورها را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

وی یادآور شد: دنیا امروز بیشتر از هر زمان دیگری به همکاری بیشتر در زمینه امنیت سایبری احتیاج دارد و منطقه خاورمیانه هم احتیاجمند تأمین امنیت دیجیتال و توافق هایی برای مدیریت فضای سایبری است.

وی یادآور شد که در ماه آینده نیز اجلاسی در برلین با موضوع حکمرانی اینترنت برگزار خواهد شد. وی اضافه نمود: در این کنفرانس همچنین یک میزگرد امنیت سایبری به میزبانی وزیر ارتباطات قطر و با تمرکز بر امنیت بیشتر در جهت دیجیتالی شدن منطقه برپا شد.

بندیکت فرانک ادامه داد: کنفرانس امنیت مونیخ(MSC) حدود 6 دهه است که با شعار صلح ازطریق گفت و گو برگزار می گردد. وی اضافه نمود: مدیریت امنیت سایبری در سطوح ملی و بین المللی با چالش هایی بزرگ روبرو است و ما باید همکاری های منطقه ای را در این زمینه بالا ببریم تا استانداردهایی معین برای مقوله امنیت سایبری معین گردد. تکنولوژی ها به تنهایی برای تأمین امنیت سایبری کافی نیستند بلکه باید معین کنیم که این تکنولوژی ها چگونه می توانند از لحاظ ساختاری، اثرگذار باشند.

دفع 33میلیون حمله سایبری در یک سال

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان که در این رویداد شرکت نموده است نیز در کنفرانس امنیت مونیخ با موضوع امنیت سایبری شرکت کرد. محمد جواد آذری جهرمی با اشاره به اینکه تهدیدات سایبری امروز امنیت شهروندان و طیف گسترده ای از خدمات مربوط به زندگی شهروندان را تهدید می نماید، گفت: ایران به عنوان یکی از قربانیان حملات سایبری، پوشش دفاعی خود در برابر این حملات را به وسیله سامانه دژفا ارتقا داده است و از همین طریق توانسته 33 میلیون حمله سایبری در یک سال گذشته را دفع کند.

وزیر ارتباطات یکجانبه گرایی و توسل به تحریم را تهدیدی علیه امنیت بین المللی در عرصه سایبری دانست و استفاده از مکانیسم های چندجانبه گرایانه را راهکار مسائل امنیت سایبری در دنیا توصیف کرد. آذری جهرمی همچنین ضمن اعلام مشارکت و حمایت ایران از روند مباحثات موسوم به گروه باز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: ایران به نقش آفرینی مؤثر خود در شکل دهی به ابتکارات بین المللی در این عرصه ادامه می دهد.

وزیر ارتباطات همچنین در دیدار با نخست وزیر قطر، ضمن ارائه گزارشی از روند مقابله ایران با تحریم های یکجانبه امریکا، گفت: هرچند این تحریم ها شرایط رشد مالی در ایران را به طورموقت کند نموده اما اقتصاد بخش ICT بویژه در عرصه شرکت های نوآور و خلاق با رشد چشمگیری روبه رو بوده است.

آذری جهرمی با اشاره به فرصت برگزاری جام دنیای در قطر و آمادگی شرکت های ایرانی، خواهان مشارکت این شرکت ها در برگزاری این رویداد شد که مورد استقبال نخست وزیر قطر نهاده شد و مقرر شد وزرای ارتباطات دو کشور جزئیات این همکاری را مورد بحث و آنالیز قرار دهند.

آذری جهرمی همچنین با اشاره به وضعیت موجود روابط تجاری میان ایران و شرکت های قطری در حوزه تلکام و فناوری اطلاعات، توضیح داد: سطح موجود روابط تجاری در این بخش متناسب با فضای محبت آمیز روابط دو کشور نیست و باید به طور چشمگیری ارتقا یابد.

عبدالله بن ناصر آل ثانی نخست وزیر قطر نیز با اشاره به روابط گرم و محبت آمیز دو کشور گفت: امیر قطر برای توسعه روابط دو جانبه با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها دستور اکید صادر نموده است.

نخست وزیر قطر با اشاره به تجربه مقاومت قطر در برابر تحریم های تحمیل شده به این کشور از سوی بعضی کشورهای منطقه گفت: قطر به رشد مالی خود ادامه داده و پروژه های توسعه زیرساخت های مربوط به برگزاری جام دنیای فوتبال 2022 در این کشور بسرعت در حال پیشرفت است.

نخست وزیر قطر با اعلام تمایل دولت قطر برای توسعه روابط با ایران در عرصه فناوری و نوآوری، حمایت کامل خود را از همکاری های رو به رشد وزارتخانه های ارتباطات دو کشور در این زمینه اعلام نمود.

نمایشگاه با شعارشهرهای هوشمند ایمن

در کنار کنفرانس امنیت سایبری مونیخ، قطر میزبان نمایشگاه و کنفرانس آی تی نیز هست که این رویداد به عنوان بزرگ ترین نمایش فناوری قطر محسوب می گردد. شعار این نمایشگاه با نام QITCOM 2019 هم شهرهای هوشمند ایمن است و به همین دلیل هم در قالب آن، متخصصان شهر هوشمند دنیا گرد هم آمدند تا درباره راهکارهای حل مسائل و چالش های شهرهای هوشمند بحث نمایند. در این نمایشگاه همچنین بزرگان حوزه شهرهای هوشمند دنیا در زمینه تکنولوژی های برتر و ابتکارات مورد احتیاج برای ارتقای سطح زندگی در شهرهای هوشمند آینده بحث و گفتگو کردند.

در نمایشگاه QITCOM 2019 بیش از 90 سخنگو، 100 استارتاپ و 300 مبتکر و کارآفرین در این رویداد حضور دارند. همچنین آخرین دستاوردهای تکنولوژی های هوشمند شرکت های مختلف در 400 غرفه با زیربنای حدود 25هزارمترمربع عرضه شده و به نمایش گذاشته شده است.

سال جاری 15 پاویون اختصاصی نیز در این نمایشگاه برگزار گردیده که 7 مورد آن به امریکا، بریتانیا، عمان، اردن، ایتالیا، ارمنستان و رواندا اختصاص دارد. لازم به ذکر است که ارمنستان برای نخستین بار است یک پاویون اختصاصی دارد و انتظار می رود بیش از 30هزار نفر از این نمایشگاه بازدید نمایند. در نمایشگاه سال جاری، وزارت ارتباطات قطر هم یک پاویون اختصاصی دارد و آخرین دستاوردهای تکنولوژی قطر درباره آی تی، حمل و نقل دریایی و زمینی، توسعه جامعه دیجیتال و امنیت سایبری را می توان در آن مشاهده کرد.

نگاهی به کنفرانس امنیت مونیخ

کنفرانس امنیت مونیخ(MSC) از سال 1962 با همت بخش خصوصی که در زمینه سیاست های امنیت دنیای فعالیت می نماید و با شعار صلح ازطریق گفت و گو هرسال در مونیخ برگزار می گردد. البته در سال های1991 و 1977 برگزاری این کنفرانس لغو شد. MSC از سال 2009 رویدادی با نام MSC Core Group Meetingرا معرفی کرد تا کشورهای بیشتری را زیر پوشش گیرد؛ رویدادی که سال جاری در دوحه پایتخت قطر برگزار گردید و البته نام کنفرانس امنیت مونیخ را با خود یدک می کشید. این رویداد در سال 2009 در واشنگتن دی سی، سال 2010 در مسکو و سال 2011 نیز در پکن برگزار گردید.

منبع: ایران آنلاین

به "تأمین امنیت سایبری تأسیسات نفتی خاورمیانه، احتیاج امروز دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأمین امنیت سایبری تأسیسات نفتی خاورمیانه، احتیاج امروز دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید