حاشیه نگاری بر سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، فیلم های راه یافته به بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر در حالی معرفی شدند که بعد از ارائه نشدن فیلم جدید مهرجویی به دبیرخانه، حمید نعمت الله، کمال تبریزی و رضا درمیشیان هم غایبان سرشناس دیگر این دوره جشنواره شدند.

حاشیه نگاری بر سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، 22 فیلم بخش مسابقه سینمای ایران در سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر توسط محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سید محمود رضوی و حسین کرمی انتخاب شدند که از میان آن ها چهار فیلم آن شب کورش آهاری، پوست بهمن و بهرام ارک، روز صفر سعید ملکان و شنای پروانه محمد کارت از بخش نگاه نو وارد رقابت اصلی مسابقه جشنواره فجر شدند.

این دوره از جشنواره شاهد حضور نسل های مختلفی از فیلمسازان سینمای ایران است و در کنار مسعود کیمیایی کارگردان های دیگری همچون ابراهیم حاتمی کیا، مجید مجیدی، محمدحسین مهدویان، بهروز شعیبی، نیکی کریمی، نوید محمودی، بهنام بهزادی و... رقابت داغی را رقم می زنند.

البته در فهرست 22 تایی فیلم های این بخش انتظار می رفت نام فیلم هایی همچون دست انداز کمال تبریزی، مجبوریم رضا درمیشیان و قاتل و وحشی حمید نعمت الله هم دیده گردد ولی نه تنها از هیچ کدام خبری نیست بلکه اعلام شده فیلم نعمت الله به دلیل مشکل پیش آمده در مالکیت اثر، پیش از خاتمه کار هیات انتخاب از فهرست متقاضیان خارج شده است. در شرح دبیرخانه جشنواره اعلام شده که این موضوع براساس نظر معاونت نظارت و ارزشیابی و خانه سینما تصمیم گیری شده است.

با این حال شنیده هایی وجود دارد مبنی براینکه فیلم قاتل و وحشی ممیزی هایی هم دارد که مانع از پذیرش آن در جشنواره شده است. البته دبیرخانه فجر تاکید نموده که با رفع شدن مشکل مالکیتی فیلم، دوباره از هیات انتخاب دعوت می گردد تا در مورد شایستگی فیلم و اضافه شدن آن به بخش مسابقه اقدام کند. این اتفاق هم با توجه به اعلام 22 فیلم و نیز پنج فیلم رزرو تعیین نیست چگونه عملی خواهد شد.

اگرچه درباره حضور نداشتن فیلم حمید نعمت الله در جشنواره خیلی سریع اطلاع رسانی شد، اما خبری از دلیل نبودن فیلم های تبریزی و درمیشیان نیست بویژه اینکه بعضی از کسانی که مجبوریم را دیده اند آن را خوب توصیف نموده اند.

در این بین انتخاب پنج فیلم رزرو هم در جای خود قابل توجه است که در بین آن ها دو فیلم متعلق به بخش نگاه نو هستند و فیلم عنکبوت ابراهیم ایرج زاد هم که مربوط به یک قاتل زنجیره ای است از راهیابی به بخش اصلی بازمانده و در رتبه آخر فیلم های رزرو قرار گرفته است.

در آخر اینکه با وجود اعلام اسامی این 27 فیلم، غیبت فیلم پرحاشیه لاله به کارگردانی اسدالله نیک نژاد هم که مدتی قبل پس از چند سال کش و قوس بالاخره فیلمبرداری اش به خاتمه رسید جالب توجه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حاشیه نگاری بر سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاشیه نگاری بر سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید