خانه های خلاق صنایع دستی راه اندازی می شوند

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

خانه های خلاق صنایع دستی راه اندازی می شوند

میراث آریا: پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور دراین باره گفت: این تفاهم نامه درراستای هم افزایی بین ظرفیت های موجود این معاونت و ستاد فناوری های نرم و هویت ساز منعقد شده است. یکی از بندهای تعیین تفاهم نامه بحث راه اندازی خانه های خلاق است، خانه هایی که قرار است در آن ها به صورت تعیین به بحث مشاوره های تخصصی صنایع دستی از تولید تا فروش، آموزش، بازاریابی و بازارسازی، بازارداری و برگزاری جلسات توفان فکری بین صاحبان ایده در حوزه صنایع دستی و در خانه های خلاق، پرداخته شود.

او افزود: خانه های خلاق بستری خواهند شد برای این که به ظهور و بروز ایده های خلاق در حوزه صنایع دستی کمک کنند با این هدف که بتوانند صنایع دستی و هنرهای سنتی را در معرض دید علاقه مندان قرار داده و سهم بیشتری از بازار را بتوانند به خود اختصاص دهند.

محمودیان تأکید کرد: با برنامه ریزی هایی که برای خانه های خلاق شده قطعاً در آینده ای نه چندان دور شاهد افتتاح تعدادی از این خانه ها در استان های مختلف خواهیم بود که می تواند به مکانی برای بحث و مصاحبه، مشورت و تصمیم گیری های بهتر چه در حوزه تولید و چه در حوزه فروش و اصولاً آموزش های بهتر در حوزه صنایع دستی منجر شود که تفاهم نامه ای امروز نیز در راستای همین مسئله بود.

او با اشاره به افتتاح اولین خانه خلاق در کشور گفت: امیدواریم در آینده ای نزدیک، شاهد افتتاح اولین خانه خلاق که خانه ابویی در استان سیستان و بلوچستان است، باشیم. این مراسم با همکاری معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی، ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارک علمی و فناوری سیستان و بلوچستان افتتاح خواهد شد.

خانه هایی برای ایده های نوآورانه صنایع دستی

سیدمحمدحسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز درباره این تفاهم نامه و نتایج حاصل از آن گفت: مهم ترین محور این تفاهم نامه، بحث همکاری در حوزه صنایع خلاق است برای این که بتوانیم صنایع دستی را با فضای موجود کشور که حوزه کارآفرینی، نوآوری و معاصر سازی است، پیوند داده و ایده های نوآورانه به آن تزریق کنیم.

او بابیان این که هدف ما ایجاد عناصری است که در آن اکوسیستم به درستی کار کند و یکی از آن ها بحث ایجاد خانه های خلاق است، شرح داد: شکل گیری خانه هایی که در آن ایده های نوآورانه و تیم هایی شکل گیرد که بتوانند محصولات جدید تولید کنند از اهداف این تفاهم نامه است. ما این تجربه را قبلاً در معاونت علمی داشته ایم و امیدواریم بتوانیم با همکاری معاونت صنایع دستی این همکاری را نیز شکل دهیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان گفت: محور بحث ما ایجاد خانه های خلاق است، ضمن این که بتوانیم کسب وکار پیروز در حوزه صنایع دستی را معرفی و اطلاع رسانی کنیم و بتوانیم در آینده همکاری هایی را در حوزه صادرات صنایع دستی شکل دهیم.

بنا بر این گزارش، این تفاهم نامه با توجه به اهمیت فناوری های نرم در نقشه جامع علمی کشور و سایر اسناد بالادستی و در راستای تحقق اهداف چشم انداز کشور در افق 1404 و همچنین سیاست گذاری، برنامه ریزی، هماهنگی، تعیین خط مشی ها و اولویت ها در انطباق با برنامه های توسعه کشور در زمینه های مختلف و به ویژه صنایع دستی که در توسعه صنایع خلاق و فرهنگی و ظرفیت های بالایی را به خود اختصاص می دهد، به امضا رسید.

موضوع این تفاهم نامه، راه اندازی خانه های خلاق به منظور بسترسازی توسعه کسب وکارهای نو و فراهم کردن زمینه های توسعه کاربرد، تولید و عرضه داخلی و خارجی صنایع دستی، استفاده از ظرفیت های موجود طرفین به منظور توسعه فناوری های نرم و شرکت های خلاق، تخصیص فضای مناسب برای ایجاد خانه های خلاق در استان های منتخب دو طرف، همکاری در اداره مطلوب خانه های خلاق برای ارائه خدمات مورد نیاز کسب وکارهای مرتبط با حوزه صنایع دستی، هماهنگی و همکاری در توسعه بازار صنایع دستی از طریق تعامل شرکت های خلاق و تولیدکنندگان با عرضه کنندگان و صادرکنندگان، فراهم کردن شرایط استفاده فعالان حوزه صنایع دستی از امکانات کارگاهی و اطلاعات در اختیار معاونت است.

منبع: توریسم آنلاین

به "خانه های خلاق صنایع دستی راه اندازی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه های خلاق صنایع دستی راه اندازی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید