فضاپیماها به زودی در فضا سوخت گیری می نمایند

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، سوخت گیری کامل سفینه های فضایی هنگام پرتاب خطر های فراوان به همراه دارد؛ دانشمندان برای ارسال سفینه ها به سفر های طولانی و کاهش خطر ها به دنبال راه چاره های جدید هستند.

فضاپیماها به زودی در فضا سوخت گیری می نمایند

به گزارش خبرنگار، کارشناسان ناسا برای ارسال سفینه های فضایی به سیاره مریخ و کره ماه در نظر دارند در طرحی مشترک با اسپیس ایکس سیستم سوخت گیری فضایی در مدار کره زمین ایجاد نمایند. این سیستم سوخت رسانی به گونه ای شناور در مدارکره زمین قرار می گیرد و سفینه های فضایی به جای سوخت گیری کامل در زمان پرتاب که سبب سنگین شدن سفینه فضایی، کندی سرعت درزمان پرتاب و احتمال بالای انفجار می گردد، با مقدار اندکی سوخت از مدار کره زمین خارج می شوند و در مدارکره زمین سوخت گیری انجام می دهند.

به گفته کارشناسان سوخت رسانی به سفینه های فضایی درسفر های طولانی مدت فضایی اهمیت فراوان دارد. مقام های اسپیس ایکس اعلام نموده اند با استفاده از فناوری های پیشرفته امکان سوخت رسانی به سفینه های فضایی را انجام خواهند داد. کمبود سوخت برای رساندن سفینه های فضایی به سیاره های دور دست یکی از چالش های پیش روی دانشمندان برای ارسال سفینه های فضایی است و تاکنون به این دلیل تعداد زیادی از ماموریت های فضایی به اجبار سرانجام یافته است.

بیشتر بخوانید:ماموریت آینده فضانوردان به کره ماه چه خواهد بود؟ درطرح سوخت گیری فضایی ناسا در نظر دارد موشک های اسپیس ایکس، چون سوپرهوی یا استارشیپ را به مدار کره زمین پرتاب کند که مقدار فراوان سوخت با خود حمل می نمایند. این سوخت شامل مقدار فراوان گاز متان و اکسیژن مایع خواهد بود. در زمان رسیدن به مدار، سفینه فضایی راهی سفربه کره ماه یا سیاره مریخ به موشک فضایی متصل شده و سوخت دریافت می نماید.

به گفته مقام های ناسا این طرح افزون بر سفینه های متعلق به ناسا برای دیگر سازمان های فضایی که دارای سفینه های فضایی هستند هم مفید خواهد بود. ناسا پیش تر پژوهش هایی درباره انتقال سوخت و سوخت رسانی در فضا انجام داده است اما وضعیت خلاء موجود در فضا می تواند سبب دگرگونی در اجزای تشکیل دهنده سوخت سفینه های فضایی گردد.

کارشناسان ناسا برای کاهش میزان احتیاج به سوخت گیری درخلاء به ساخت موشک فضایی SLS پرداخته اند اما هزینه بسیاربالای ساخت موشک SLS و زمان برشدن فرآیند ساخت آن سبب شده است تا طرح ساخت موشک غول پیکر ناسا که برای سفربه مقصد های طولانی مدت فضایی ازجمله کره ماه طراحی شده است درآستانه شکست قرار گیرد. ناسا برای انجام ماموریت سفر به کره ماه، سیاره مریخ و دیگر ماموریت های فضایی درپیش روی با 13 شرکت پیشگام درعرصه فضایی قرارداد تجاری بسته است.

بنابر پیش بینی های اجرا شده کارشناسان ناسا در نظر دارند در سال 2024 دوباره انسان را به کره ماه درماموریتی به نام آرتمیس باز گردانند. موفقیت این ماموریت می تواند به دانشمندان برای فراوری سفینه های فضایی مجهز برای سفر به سیاره مریخ یاری کند. ناسا بخش بندی های مختلفی برای سفر به کره ماه و سیاره مریخ انجام داده که شامل ساخت و تجهیز وسایل ارتباطی پیشرفته، ساخت سفینه های فضایی، سطح نشین و ربات های با قابلیت حرکت برسطح سیاره ها، امکان ساخت، سرهم کردن و از هم باز کردن قطعه های فضایی، مقابله با نیروی پیشران و فناوری اکتشاف و حفاری در فضاست.

از جمله شرکت های طرف همکاری با ناسا، اسپیس ایکس، بلواوریجین و لاکهید مارتین را می توان نام برد. ناسا و اسپیس ایکس در سال های اخیر همکاری های گسترده ای با یکدیگر داشته اند. در سال 2014 ناسا دو قرارداد با رقم بسیار بالا با دو شرکت اسپیس ایکس و بوئینگ انعقاد کرد تا کپسول های فضایی جدیدی برای انتقال فضانوردان و انواع محموله ها به فضا و بازگرداندن آن ها به زمین بسازند.

در تاریخ 26 ماه جولای سال میلادی سال جاری، شرکت اسپیس ایکس موشک آزمایشی خود به نام استارهوپر را آزمایش کرد. استارهوپر نمونه اولین موشک فضایی استارشیپ است که کارشناسان اسپیس ایکس امیدوار هستند روزی برسطح کره ماه فرود آید و فضانوردان را به سیاره مریخ منتقل و دوباره به زمین بازگرداند. بنابر پیش بینی های اجرا شده نمونه تجاری و نهایی موشک فضایی استارشیپ درسال 2021 تکمیل خواهد شد. از جمله موشک های فضایی اسپیس ایکس برای ارسال فضانوردان به سفر های فضایی می توان فالکون هِوی و استارشیپ را نام برد.

منبع: digitaltrends

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فضاپیماها به زودی در فضا سوخت گیری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیماها به زودی در فضا سوخت گیری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید