نخستین کنسول گری سوییس را در ایران پیدا کنید

سفیر سوییس در ایران، درخواستِ جستجو برای نخستین دفتر سفارت خانه سوییس در ایران را که احتمالا در محدوده کاخ گلستان است، داد.

نخستین کنسول گری سوییس را در ایران پیدا کنید

به گزارش خبرنگاران، به دنبال سفر برناد لمان - وزیر کشاورزی سوئیس - و همراهی مارکوس لایپنر - سفیر سوئیس در ایران -، در روز یک شنبه 12 اسفند از کاخ گلستان، سفیر سوئیس در گفت وگو با مسعود نصرتی - مدیر مجموعه کاخ گلستان - و دلاور بزرگ نیا - مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان تهران-، گفت: اطلاعات چندانی از مکان دقیق نخستین کنسول گری سوئیس در تهران نداریم، اما تمایل داریم موقعیت دقیقِ این مکان را که احتمالاً در محدوده کاخ گلستانِ امروزی و بازار تهران بوده، را پیدا کنیم.

وی اضافه نمود: می دانیم که این کنسول گری سال 1920 در یک خانه ایجاد شده است اما اطلاعات دیگری نداریم، بنابراین تمایل به جست وجو در این زمینه داریم.

او همچنین با اشاره به اینکه سال جاری صدمین سال روابط دیپلماتیک سوئیس با ایران است و این سفارت خانه قصد برگزاری مراسم بزرگداشتی به این مناسبت را دارد، اضافه نمود: قصد داریم تعدادی برنامه با هدف بیشتر شدن تبادلات فرهنگی و روابط دیپلماتیک ددر تهران برگزار کنیم.

لمان همچنین از پیشنهاد دلاور بزرگ نیا - مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران - مبنی بر انجام تبادلات موزه ای بین ایران و سوئیس در دو کشور استقبال کرد.

بزرگ نیا نیز در این دیدار، به این هیأت سوئیسی قول مساعد داد و خاطرنشان کرد که بدنه کارشناسی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در پیدا کردن مکان دقیق سفارت سوئیس همکاری لازم را انجام می دهد و کارشناسان میراث فرهنگی بعد از شناسایی خانه، عملیات مرمتی آن را نیز انجام می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نخستین کنسول گری سوییس را در ایران پیدا کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین کنسول گری سوییس را در ایران پیدا کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید