پرونده ثبت جهانی هورامان برای یونسکو ارسال شد

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان از ارسال پیش نویس پرونده جامع ثبت جهانی منطقه هورامان به سازمان جهانی یونسکو اطلاع داد.

پرونده ثبت جهانی هورامان برای یونسکو ارسال شد

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، پویا طالب نیا در مصاحبه با وبلاگ خبری گردشگری با اشاره به ارسال پیش نویس پرونده ثبت جهانی هورامان به دفتر یونسکو گفت: با تکمیل کارهای مطالعاتی ثبت جهانی به همت کارشناسان پایگاه و دفتر ثبت جهانی وزارت میراث و بر اساس فرم های استاندار جهانی پرونده هورامان برای آنالیز و انجام مقدمات ثبت جهانی ارسال شد.

وی با اشاره به اینکه 80 کارشناس و متخصص در حوزه های مختلف کار جمع آوری این پرونده را انجام دادند، اظهار کرد: این مطالعات در قالب مردم شناسی، باستان شناسی و تاریخ، علوم طبیعی، معماری، اسناد تاریخی، هوار نشینی و در سایر زمینه های مرتبط با پرونده اجرا شده است.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان اضافه کرد: ثبت جهانی هورامان گامی بلند برای توسعه منطقه غرب است و بدون تردید با این اقدام، هورامان از حمایت های سازمان جهانی یونسکو بهره مند می گردد.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان با تاکید بر لزوم انجام حمایت های بیشتر مدیران استان های کردستان و کرمانشاه در روند نهایی شدن ثبت جهانی، تخصیص اعتبارات مورد احتیاج برای ساماندهی بافت های با ارزش و همراهی مردم و رسانه ها را در این میان تاثیرگذار عنوان نمود و گفت: مدیران کل میراث فرهنگی استان های کردستان و کرمانشاه همراهی و حمایت مستمری در این خصوص داشته اند.

طالب نیا با اشاره به دستور ویژه رئیس جمهور برای ثبت جهانی هورامان، از لزوم همراهی مدیران استانی برای تحقق این مهم اطلاع داد.

وی با بیان اینکه ارسال پیش نویس هیچ ضمانتی برای ارسال کل پرونده در بهمن ماه ایجاد نمی کند، بیان نمود: تکمیل نهایی پرونده مستلزم حمایت مدیران ارشد کشوری و استانی از موضوع ثبت جهانی هورامان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پرونده ثبت جهانی هورامان برای یونسکو ارسال شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده ثبت جهانی هورامان برای یونسکو ارسال شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید