افراد دارای علائم کرونا چه زمانی به مراکز درمانی مراجعه نمایند

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، فوق تخصص بیماری های ریوی، استراحت، مصرف مایعات، قرنطینه خانگی و رعایت بهداشت فردی را مهم ترین نکات درمان و پیشگیری از انتقال بیماری عنوان نمود.

افراد دارای علائم کرونا چه زمانی به مراکز درمانی مراجعه نمایند

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری از مهر، عابدینی اظهار کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر بیماری کرونا اپیدمی شده است ممکن است در هر خانواده ای یک نفر به این ویروس آلوده باشد، از این رو به بیمارانی که مسائل زمینه ای از قبیل بیماری های قلبی و دیابت دارند و یا اینکه تحت شیمی درمانی هستند و یا داروهایی استفاده می نمایند که سیستم ایمنی را تضعیف می نماید، توصیه می کنیم اگر دچار تب بالا و علائم سرماخوردگی شدند به پزشک مراجعه نمایند.

وی ادامه داد: اما اگر افراد عادی که مسائل زمینه ای ندارند و دچار علائم سرماخوردگی از قبیل تب، سرفه و آبریزش بینی شده اند فقط در منزل بمانند و با رعایت نکات بهداشتی مراقب باشند ترشحات بینی و دهانشان با سایر افراد منزل تماس نداشته باشد.

این فوق تخصص ریه توصیه کرد افراد دارای این علائم در منزل از ماسک استفاده نموده و در منزل استراحت نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: این افراد می توانند از داروهای معمول سرماخوردگی استفاده نمایند و لازم نیست به پزشک مراجعه نمایند.

عابدینی تاکید نمود: اما اگر افراد در بین این علائم، دچار تنگی نفس شدند به این معنا که در راه رفتن و در حالت نشسته احساس تنگی نفس دارند حتماً به نزدیک ترین مرکز درمانی معرفی شده برای معاینه بیماران کرونایی مراجعه نمایند، برای بیمارانی که بنا بر تشخیص پزشک مشکوک به کرونا هستند و به صورت سرپایی درمان می شوند داروهای مشخصی تجویز می گردد و برای این افراد نیازی به تست کرونا نیست، زیرا در بعضی موارد تست منفی کرونا نیز ممکن است درست نباشد.

وی ادامه داد: در بسیاری از موارد، احتمال وجود بیماری با قضاوت بالینی، شرح حال بیمار و عکس از ریه و آزمایش خون نیز ممکن است تشخیص داده گردد.

این فوق تخصص ریه فزود: در فصل اپیدمی اگر تست میکروبی که از ته حلق بیمار و بینی گرفته می گردد، منفی هم باشد به این معنا نیست که کرونا ندارد به همین خاطر در فصل اپیدمی در خصوص تمام کسانی که دچار علائم سرماخوردگی شده اند احتمال کرونا را در نظر می گیریم و به آنها توصیه اکید می کنیم که تمام احتیاطات لازم را برای پیشگیری از انتقال بیماری انجام دهند.

عابدینی تاکید نمود: این مسئله به معنای آن نیست که افراد از سرماخوردگی دچار وحشت و ترس شوند بلکه باید احتیاط و مراقبت های لازم را در نظر بگیرند و نگذارند که ترشحات بینی، سرفه و عطسه شأن با افراد دیگر تماس داشته باشد و بهداشت فردی را با شدت بیشتری رعایت نمایند.

وی یادآور شد: برای بیماران مشکوک به کرونا که نیاز به بستری ندارند نیز داروهایی وجود دارد که توسط پزشک به آنان تجویز می گردد و می توانند در منزل استفاده نمایند البته این داروها در مواردی که علائم شدید است اما بیمار نیاز به بستری ندارد به فرد تجویز می گردد زیرا اگر بیماری فرد بسیار خفیف باشد با ماندن و استراحت در منزل، خوردن مایعات و داروهای معمولی سرماخوردگی بهبود می یابد.

این فوق تخصص ریه، درباره مدت زمان بیماری افراد مبتلا شرح داد: این بیماری مانند آنفلوآنزا نیست که بیمار دو یا سه روز تب کند و دارای علائم باشد در بیماری کرونا ممکن است چهار یا پنج روز بیمار تب کند و دچار بدن درد گردد دوره درمانی که برای این بیماری در نظر می گیریم بنا بر شرایط بالینی و میزان بهبود بین پنج تا 14 روز است.

وی اضافه نمود: فردی که در این زمان دچار علائم سرماخوردگی شده است، بنا بر احتیاطات لازم مبتلا به کرونا در نظر می گیریم و تاکید می کنیم که نکات بهداشتی در خصوص این افراد با شدت زیادی رعایت گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره نکات بهداشتی که ضروری است افراد مشکوک به کرونا و دارای علائم سرماخوردگی رعایت نمایند، شرح داد: باید برای این افراد یک اتاق اختصاص داده گردد و در آن قرنطینه شده و با افراد دیگر منزل تماس نداشته باشند و سعی نمایند که اتاق آنها دارای تهویه مناسب باشد و با باز گذاشتن پنجره اتاق به عوض شدن هوا یاری نمایند.

عابدینی اضافه نمود: سعی نمایند عطسه، سرفه و ترشحات تنفسی شأن با سطوح منزل به خصوص سطوح صاف مانند میز تماس نداشته باشد و اگر این سطوح با این ترشحات آلوده شد حتماً با الکل و یا ضد عفونی نماینده های خانگی ضد عفونی گردد.

وی تاکید نمود: این افراد نباید با دیگران فاصله کمتر از نیم متر داشته باشند و سعی نمایند در داخل منزل حتماً از ماسک استفاده کند تا از پخش شدن ترشحات تنفسی در منزل خودداری کند.

این فوق تخصص ریه تاکید نمود: این افراد به هیچ عنوان نباید از منزل خارج شوند و در داخل منزل نیز نکات بهداشتی را باید به دقت رعایت نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اثر استفاده از دستگاه بخور در منزل شرح داد: این ویروس معمولاً در دمای بالای 40 درجه از بین می رود و این دما در حالت عادی در منزل ایجاد نمی گردد و استفاده از دستگاه بخور تأثیری در پیشگیری از ابتلاء و یا انتقال این ویروس ندارد بلکه کسانی که دچار بیماری کرونا هستند با روشن کردن دستگاه بخور در اتاق ممکن است احتمال انتقال ویروس به اطرافیان را افزایش دهند.

عابدینی یادآور شد: پیشنهاد می گردد افراد مبتلا پنج تا هفت روز اول بیماری را مانند سایر سرماخوردگی و آنفولانزاها در منزل استراحت نمایند و فعالیت فیزیکی سنگینی نداشته باشند.

وی درباره نکات بهداشتی در خصوص استفاده افراد مبتلا و یا مشکوک به کرونا از حمام شرح داد: با توجه به اینکه ممکن است ترشحات دهان در وسایل و محیط حمام باقی بماند، ضروری است پس از استحمام فرد مبتلا و یا مشکوک به کرونا فضا و وسایل حمام با مواد ضدعفونی نماینده خانگی ضدعفونی گردد.

عابدینی با تاکید بر ضرورت جدا کردن ظروف غذای فرد مبتلا و یا مشکوک به کرونا تاکید نمود: خوشبختانه با توجه به اینکه ویروس کرونا به گرما حساس است، شست و شوی ظروف با آب گرم و مایع ظرفشویی ویروس را از بین می برد.

وی با تاکید بر عدم استفاده از دخانیات از جمله سیگار و قلیان شرح داد: مواد دخانی باعث می گردد که مویرگ های راه هوایی فوقانی و تحتانی آسیب ببیند و این مسئله باعث تضعیف مکانیسم دفاعی فرد شده و احتمال ابتلاء و یا شدت بیماری را افزایش می دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با بیان اینکه قلیان می تواند منبع مهمی برای انتقال ویروس باشد، استفاده از آن را بسیار مضر بیان کرد.

وی همچنین مصرف هشت تا 10 لیوان آب و مایعات را در طول شبانه روز توصیه کرد و گفت: در این ایام کم آب نبودن بدن افراد مسئله مهمی برای سلامت آنان است و توصیه می گردد افراد مصرف سبزیجات و میوه ها را در برنامه روزانه تغذیه خود بگنجانند.

منبع: جام جم آنلاین

به "افراد دارای علائم کرونا چه زمانی به مراکز درمانی مراجعه نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد دارای علائم کرونا چه زمانی به مراکز درمانی مراجعه نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید