انتشار شعله های بزرگ از یک ستاره کوچک

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، گروهی از ستاره شناسان، تصویری از یک ستاره را ثبت نموده اند که با وجود کوچک بودن، شعله بزرگی را منتشر نموده است.

انتشار شعله های بزرگ از یک ستاره کوچک

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، ستاره شناسان پیروز شده اند از ستاره ای عکسبرداری نمایند که حدود هشت درصد جرم خورشید را دارد و ابرشعله ای از اشعه ایکس را از خود منتشر می نماید. این انفجار پر از انرژی، مسئله ای اساسی برای ستاره شناسانی به شمار می رود که فکر می نمایند چنین انتشاری از ستارگان کوچک برنمی آید.

جرم این ستاره موسوم به J0331-27 که یک ستاره کوتوله به شمار می رود، آنقدر کم است که از مرز یک ستاره واقعی بودن می گذرد. اگر این ستاره جرم کمتری داشت، دیگر شرایط لازم برای فراوری انرژی در آن دیده نمی شد.

شعله ها هنگامی منتشر می شوند که میدان مغناطیسی موجود در جو یک ستاره، بی ثبات گردد و فر بریزد تا به شکل ساده تری درآید. ستاره طی این مراحل، انرژی زیادی را که در آن ذخیره شده، آزاد می نماید.

این انتشار انفجاری انرژی، یک روشنایی ناگهانی را به وجود می آورد و به مطرح شدن معمای بزرگی منجر می گردد.

بیت استلزر(Beate Stelzer)، از اعضای این گروه ستاره شناسان گفت: این کشف، جالب ترین بخش علمی پروژه به شمار می رود زیرا ما انتظار نداشتیم که ستاره های کوتوله بتوانند انرژی کافی را در میادین مغناطیسی خود ذخیره نمایند و چنین انفجاری را به نمایش بگذارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انتشار شعله های بزرگ از یک ستاره کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار شعله های بزرگ از یک ستاره کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید