اولین زن فضانورد سال 2024 روی ماه قدم می زند

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی بی اس نیوز، 45 سال بعد از اعزام فضانوردان امریکایی به کره ماه، ناسا میخواهد مأموریت های فضایی خود برای اعزام مجدد فضانورد به تنها قمر زمین را از سر گرفته و در مرحله بعد فضانوردانی به کره مریخ بفرستد.

اولین زن فضانورد سال 2024 روی ماه قدم می زند

در حالی که اولین فضانوردان اعزامی به کره ماه به وسیله فضاپیمای آپولو 17 در سال 1972 مرد بودند، سالی راید به اولین فضانورد زن آمریکایی مبدل شد که در سال 1983 پا به فضا گذاشت. پس از آن نیز حضور فضانوردان زن در مأموریت های فضایی ناسا کم و بیش ادامه یافت. اما تصمیم این سازمان فضایی برای اعزام یک زن به ماه بعد از وقفه ای پنج دهه ای جالب توجه به نظر می رسد. البته در این سفر یک فضانورد مرد هم فضانورد زن را همراهی خواهد نمود.

مأموریت جدید ناسا برای اکتشاف ماه و سفر به آن آرتمیس نام گرفته و یکی از اجزای کلیدی آن اکتشاف در قطب جنوب کره ماه برای اولین بار است. پیشبرد بسیاری از اجزای این طرح تحقیقاتی و طرح های مشابه با آن با مشارکت شرکت های بخش خصوصی صورت می گیرد. البته این اکتشافات نیازمند صرف وقت فراوان است و لذا جیم بریدن استین یکی از مدیران ارشد ناسا در این مورد تصریح نموده است: ما این بار فناوری های خلاقانه زیادی را به ماه می بریم و در آن باقی خواهیم ماند. پس از حضور طولانی مدت در ماه درس ها و تجارب لازم را برای سفر به مریخ نیز خواهیم آموخت.

به همین دلیل یک فضاپیمای جدید به نام اوریون و یک سیستم پرتاب فضاپیمای جدید در ناسا ساخته می گردد. ناسا همچنین به دنبال طراحی یک فضاپیمای کوچک دیگر هم هست که گیت وی نام دارد و وظیفه آن گردش به دور ماه برای تسهیل برقراری ارتباط میان اوریون و کره زمین است.

ناسا همچنین میخواهد انبوهی از آب یخ زده در زیر سطح ماه را با استفاده از دستگاه های مخصوصی به آب آشامیدنی یا اکسیژن مبدل کند تا اقامت طولانی مدت فضانوردان در ماه تسهیل گردد. همچنین هیدروژن باقی مانده هم به عنوان سوخت راکت های فضایی قابل استفاده خواهد بود. ناسا برای پیشبرد این طرح های بزرگ در سال 2020 بودجه ای 22.6 میلیارد دلاری در اختیار خواهد داشت و امیدوار است بعد از فرود بر روی ماه تا سال 2024 بتواند ظرف چهار سال حضور خود در قمر زمین را تثبیت کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اولین زن فضانورد سال 2024 روی ماه قدم می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین زن فضانورد سال 2024 روی ماه قدم می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید