داستان برجی اسرارآمیز در خوزستان

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، شوشتر شهری در استان خوزستان است که در دل آن آب جریان دارد و به نحوی قلب این شهر با آب می تپد؛ شوشتر هم چنین میزبان سازه های آبی عجیبی است که به وسیله آن ها در جهان به شهرت رسیده است.

داستان برجی اسرارآمیز در خوزستان

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، شهر شوشتر یکی از شهرهای قدیمی استان خوزستان بوده که در دامنه کوه های زاگرس واقع شده است و از جهت این که دو رودخانه کارون و دز از این شهر می گذرند اهمیت خاصی دارد.

برج کلاه فرنگی بخشی از سازه های آبی شوشتر است که جزء مهم ترین آثار باستانی شوشتر نیز محسوب می گردد.

برج کلاه فرنگی برجی هشت ضلعی است که قاعده هر ضلع آن بین 1.10 تا 1.28 متر است و روی پایه چهارمتری از سطح زمین قرار گرفته است و پس از سال های زیادی که از فرسایش آن می گذرد فقط حدود هفت متر از آن باقی مانده است.

نمای بیرونی این برج از سنگ های تراش خورده ساخته شده است، اما سنگ ها در گذر زمان از جای خود افتاده اند و در حال حاضر تنها سه متر از آن ها بر بدنه برج باقی مانده است.

در مورد زمان ساخت و کاربرد برج کلاه فرنگی چندین نظریه وجود دارد؛ بعضی معتقدند که این برج صندلی دیده بانی قیصر روم یا شاپور ساسانی و محل نظارت بر کار کارگران بوده است اما بعضی بر این باورند که از این برج مقدار و شدت جریان رودخانه نظارت می شده است.

البته عوام نظریه اول را که برج کلاه فرنگی صندلی دیدبانی قیصر روم یا شاپور ساسانی جهت نظارت بر کارگران بوده است را بیشتر می پذیرند.

در قسمتی از این سازه بند میزان قرار گرفته که کارون را به دو شاخه گرگر و شطیط تقسیم می نماید. این سازه در میدان 17 شهریور شوشتر در انتهای خیابان بلوار قرار گرفته است. برج کلاه فرنگی در 25 اسفند سال 1378 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اختلاف نظر موجود در مورد تاریخ ساخت و کاربرد این برج باعث شده است که این سازه هم چنان اسرارآمیز و گران بها باقی بماند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "داستان برجی اسرارآمیز در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان برجی اسرارآمیز در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید