محمد علی فائق ؛ طبیب فرهنگ گیلان از جهان رفت ، حافظ زبان گیلکی از محله تاریخی صیقلان خداحافظی کرد

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، دکتر محمد علی فائق ؛ طبیب فرهنگ گیلان امروز شنبه نهم شهریور ماه در سن 95 سالگی از جهان رفت.

محمد علی فائق ؛ طبیب فرهنگ گیلان از جهان رفت ، حافظ زبان گیلکی از محله تاریخی صیقلان خداحافظی کرد

وبلاگ خبری گردشگری: دکتر محمد علی فائق تیر ماه 1303 در کوچه حاجی یعقوب واقع در محله تاریخی صیقلان رشت به جهان آمد. صیقلان از محله های اصلی رشت در دوره قاجار بوده است.

او در سال 1334 از دانشگاه تبریز در رشته پزشکی فارغ التحصیل و به عنوان پزشک عمومی به استخدام آموزش و پرورش درآمد. از همان دوران دانشجویی علاقه مند به فعالیت های اجتماعی و مطبوعاتی داشت و به همین دلیل نشریه گیلان ما را در 27 آبان ماه 1328 راه اندازی کرد.

فائق در نخستین پنج شنبه هر ماه استادان دانشگاه، پژوهشگران، مورخین و ادیبان گیلان را به سالن بزرگ اجتماعات فصلنامه گیلان ما که مزین به تصاویر بزرگان علم و دانش ایران زمین بود به تضارب آراء فرا می خواند و اسم آن را انجمن مهرورزان گیل گذاشت.

او پس از شکل گیری این انجمن به تاسیس موسسه فرهنگی مهرورزان گیلان پژوه با هدف مطالعات گیلان شناسی و جمع آوری و ثبت واژگان و کنایات زبان گیلکی و گردآوری آیین ها و باور داشت های مردم گیلان همت گمارد. او فعالیت این موسسه را با مجوز وزارت ارشاد از اواخر سال 1387 شروع کرد.

کتابخانه شخصی دکتر فائق که از کتابخانه های غنی و معتبر از نظر موضوع، محتوا و شمارگان ارزشی بسیار دارد حاصل عمری معرفت اندوزی است و مرجعی شایان توجه محققان است.

میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در سال 1394 در مراسمی از دکتر محمدعلی فائق به عنوان یکی از مفاخر گیلان تجلیل و هدف از برگزاری این گرامیداشت را حفظ و صیانت از میراث معنوی گیلان اعلام نمود.

منبع: چمدان

به "محمد علی فائق ؛ طبیب فرهنگ گیلان از جهان رفت ، حافظ زبان گیلکی از محله تاریخی صیقلان خداحافظی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد علی فائق ؛ طبیب فرهنگ گیلان از جهان رفت ، حافظ زبان گیلکی از محله تاریخی صیقلان خداحافظی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید