نفت عربستان گران تر می گردد

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، پیش بینی ها از افزایش قیمت دو تا سه دلاری تا حداکثر پنج دلاری متغیر است زیرا حاشیه سود پالایش نفت در ماه مه ضعیف شد و همزمان، قیمت بالاتر نفت DME Oman که شاخص قیمت منطقه ای است و نفت عربستان بر اساس آن قیمت گذاری می گردد، هزینه های تامین خوراک را برای پالایشگاهها بالا برد.

نفت عربستان گران تر می گردد

انتظار می رود عربستان سعودی قیمت فروش همه گریدهای نفتی خود را که در ژوییه به مشتریان آسیایی می فروشد، افزایش دهد اما حاشیه سود ضعیف پالایش احتمالا افزایش قیمتها را محدود نگه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، نظرسنجی رویترز از پنج منبع پالایشگاهی نشان داد پالایشگاه های آسییی انتظار دارند قیمت فروش رسمی نفت سبک عرب لایت شرکت آرامکوی سعودی سه دلار و 80 سنت در هر بشکه افزایش پیدا کند.

پیش بینی ها از افزایش قیمت دو تا سه دلاری تا حداکثر پنج دلاری متغیر است زیرا حاشیه سود پالایش نفت در ماه مه ضعیف شد و همزمان، قیمت بالاتر نفت DME Oman که شاخص قیمت منطقه ای است و نفت عربستان بر اساس آن قیمت گذاری می گردد، هزینه های تامین خوراک را برای پالایشگاهها بالا برد.

یکی از این منابع پالایشگاهی به رویترز گفت: حاشیه سود پالایش در ماه مه حدود یک دلار در هر بشکه کمتر شده است.

طبق محاسبات رویترز، قیمت نفت DME Oman به طور میانگین حدود سه دلار در هر بشکه گران تر از قیمتهای نفت دوبی و عمان است که ماه گذشته از سوی آژانس اس اند پی گلوبال پلاتس معین شد و هزینه خریداران آسیایی نفت عربستان سعودی و کویت را بالا برد.

نظرسنجی ماهانه رویترز نشان داد که فراوری نفت اوپک در ماه مه که عربستان سعودی و متحدانش کاهش فراوری چشمگیرتری را اعمال نموده اند، به پایین ترین حد دو دهه گذشته سقوط نموده است. اوپک و متحدانش شامل روسیه در حال آنالیز جلو انداختن زمان برگزاری نشست وزیران برای تصمیم گیری درباره سیاست فراوری و توافق کاهش فراوری پس از ژوئن هستند.

دو نفر این منابع پیش بینی کردند که قیمت گریدهای نفتی سبک مانند عرب لایت نسبت به گریدهای نفتی سنگین تر افزایش بیشتری پیدا خواهد نمود.

بر اساس گزارش رویترز، آرامکو معمولا قیمت فروش خود را پنجم هر ماه اعلام می نماید و قیمت گذاری نفت عربستان روی تجارت بیش از 12 میلیون بشکه در روز نفت خاورمیانه تاثیر می گذارد زیرا فراورینمایندگان نفت این منطقه اغلب قیمت گذاری آرامکو را برای صادراتشان به مقصد آسیا دنبال می نمایند. عمده نفت فراورینمایندگان خاورمیانه تحت قراردادهای بلندمدت به فروش می رود و معین قیمت فروش رسمی به مشتریان اجازه می دهد بدانند برای محموله های آینده چقدر باید پول بپردازند.

منبع: عصر ایران

به "نفت عربستان گران تر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفت عربستان گران تر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید