تا سرانجام اپیدمی کرونا چقدر فاصله داریم؟

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، یک اپیدمیولوژیست می گوید کشور ما همچنان در سیر صعودی اپیدمی کووید 19 قرار گرفته است و به دلیل ناقص بودن داده ها، نمی توان سیر آن را دقیق پیش بینی کرد، اما نکته قطعی این است که هر چه مردم بیشتر توصیه ها را رعایت نمایند، این اپیدمی زودتر خاموش خواهد شد.

تا سرانجام اپیدمی کرونا چقدر فاصله داریم؟

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری به نقل از ایسنا، چند روز پیش بود که سعید نمکی، وزیر بهداشت گفت که در هفته پیش رو تعداد مبتلایان به ویروس کرونا افزایش پیدا خواهد نمود و کشور با پیک این بیماری روبه رو خواهد بود. این صحبت نمکی باعث شد روبروه مردم با کرونا وارد مرحله جدیدی گردد. کمپینی از یکشنبه در فضای مجازی با عنوان 14 روز در خانه بمانیم تشکیل شده است که مبلغان آن از مردم می خواهند همه آنهایی که کار غیرضروری ندارند، 14 روز در منزل خود بمانند تا کرونا میزبانی برای جولان دادن نداشته باشد. آغاز نماینده این کمپین یک اپیدمیولوژیست دانشگاه تهران بود که گفته بود اگر مردم دو هفته از خانه خارج نشوند، ویروس، میزبان پیدا نخواهد نمود. وی در سرانجام اعلام نموده بود که من برای سلامتی خود و اطرافیانم 14 روز در خانه می مانم.

اما آیا 14 روز مدت زمان مناسبی برای افول اپیدمی این ویروس است و بعد از آن می توان به زندگی عادی برگشت؟ یک اپیدمیولوژیست می گوید هر اپیدمی نقطه آغاز، صعود و نزول دارد که بسته به قدرت آن و میزان افراد مبتلا می توان فرایند آن را پیش بینی کرد. در این میان، هرچه مردم توصیه های بهداشتی را بهتر رعایت نمایند، این فرایند سریع تر طی خواهد شد تا اپیدمی به نقطه خاموشی برسد.

  • مهم ترین راه چاره، شکستن چرخه انتقال است

سید سعید هاشمی نظری، اپیدمیولوژیست و دانشیار دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره می گوید: در هر اپیدمی مهم ترین راه کنترل، شکستن چرخه انتقال است. در واقع وقتی اپیدمی کنترل می گردد که چرخه انتقال آن از افراد مبتلابه افراد حساس متوقف گردد. بدترین نوع سناریو در اپیدمی ها وقتی است که ما هیچ کاری انجام ندهیم و صبر کنیم تا اکثریت جامعه به بیماری مبتلا شوند و بعد به طور طبیعی چرخه انتقال شکسته و سپس اپیدمی خاموش می گردد. این اتفاقی است که به صورت طبیعی در اپیدمی ها رخ می دهد.

به گفته این عضو کمیته اپیدمیولوژی در ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در تهران، برای شکستن چرخه انتقال به عنوان مهم ترین اقدام، روش های متعددی وجود دارد که یکی از ابتدایی ترین آنها ایزوله کردن افراد بیمار است؛ به این معنی که افراد بیمار به دور از افراد دیگر بستری و مراقبت شوند که در این صورت انتقال بیماری امکان پذیر نخواهد بود.

  • افراد سالم را هم به منزله افراد بیمار بدون علامت در نظر بگیریم

هاشمی ادامه می دهد: اما مشکل اصلی سر افرادی است که بیمار هستند، اما هنوز علامت دار نشده اند! موضوع این است که این افراد می توانند بیماری را به سایر افراد جامعه منتقل نمایند، لذا برای این که این چرخه انتقال از این گروه بدون علامت به دیگران شکسته گردد، توصیه های مختلفی وجود دارد که ساده ترین آن کنترل مسائل بهداشتی توسط افراد است. به این معنی که ما علاوه بر رعایت اصول بهداشتی توصیه شده توسط وزارت بهداشت در روبروه با افراد علامت دار، هر فرد دیگری را به عنوان یک فرد بیمار بدون علامت در نظر بگیریم. بنابراین باید سعی کنیم در معرض ترشحات افراد قرار نگیریم، با آنها دست ندهیم یا تماس نزدیک نداشته باشیم تا این بیماری به ما منتقل نگردد.

اما یک گام فراتر از توصیه های معمول که وزارت بهداشت درباره کنترل انتقال بیماری می دهد این توصیه به مردم است که در منزل بمانند. هاشمی در این باره می افزاید: هرچه افراد بیشتر در منزل بمانند و کمتر با دیگران روبرو داشته باشند احتمال بیمار شدن کمتر خواهد بود و فرآیند انتقال بیماری زودتر خواهد شکست. شدیدترین نوع این توصیه، قرنطینه خانگی است که در چین اعمال شد و دولت چین از مردم خواست تا در منزل بمانند تا این اپیدمی زودتر به مرحله افول خود برسد.

وی بار دیگر تأکید می نماید: در حال حاضر توصیه عمومی به مردم این است که بهداشت فردی را که به کرات توصیه شده، رعایت نمایند، با افراد مبتلای دارای علامت که بیماری آنها آنقدر شدید نیست که در بیمارستان بستری شوند، تماس نزدیک و محافظت نشده نداشته باشند و از ترددهای غیر ضروری خودداری نمایند تا این بیماری به سوی افول حرکت کند.

  • داده کافی نداریم

هاشمی ادامه می دهد این اپیدمی تا زمانی که انتقال کم گردد، سیر صعودی خواهد داشت. هنوز اطلاعات و داده جامع و کاملی از موارد قطعی و مشکوک نداریم؛ دلیل آن هم کمبود کیت تشخیص است که باعث می گردد از همه افراد تست گرفته نگردد. لذا ما داده کافی برای تحلیل این موضوع که این اپیدمی کی افول خواهد نمود، در اختیار نداریم. اما بر اساس داده سایر کشورها به نظر نمی آید اپیدمی ما در سیر نزولی خودش قرار گرفته باشد. ما همچنان در سیر صعودی هستیم.

  • اپیدمی هنوز در سیر صعودی است

به گفته وی، انتظار می رود با اقداماتی که انجام می گردد این سیر صعودی زودتر به پیک برسد و بعد به سمت نزولی برود. آنچه احتمالاً همکاران در خصوص 14 روز اعلام می نمایند این است که تا دو هفته آینده این سیر به صعود برسد و بعد به سمت نزولی برود. هاشمی می گوید: ما در ابتدای این سیر صعودی هستیم و این سیر طول می کشد تا به قله برسد و بعد به سمت کاهش برود. حالا این فاصله رسیدن به قله ممکن است یک، دو یا سه هفته طول بکشد، اما واقعیت این است که فرایند آن در روزهای آینده معین خواهد شد. هرچه مردم توصیه ها را جدی بگیرند و هرچه اقدامات بیشتری انجام گردد، ما زودتر به پیک و بعد نزول خواهیم رسید.

هاشمی در پاسخ به این سؤال که سیر اپیدمی این بیماری تشابهی با بیماری های اپیدمی گذشته دارد یا نه و بر اساس آنها می توان آن را پیش بینی کرد، می گوید: موضوع این است که این ویروس جدید است؛ اگرچه با سارس و آنفلوانزا شباهت هایی دارد، ولی تفاوت هایی هم به لحاظ قدرت بیماری زایی و قدرت انتقال بین افراد دارد، به همین دلیل دقیق نمی توان گفت. ولی اگر بخواهیم اپیدمی کشور را با اپیدمی چین و سایر کشورها مقایسه کنیم به نظر می آید بازه زمانی طولانی تری احتیاج است تا قضاوت کرد که چه زمانی به صعود خواهیم رسید. لذا چون داده ها را ندارم و نمی توان بررسی تحلیلی روی آن انجام داد و پیک را معین کرد، نمی توانم قطعی بگویم کی پیک تمام خواهد شد، اما می توانم با قطعیت بگویم هرچقدر رعایت کنترل از سوی مردم بیشتر باشد، احتمال خاموش شدن اپیدمی بیشتر خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "تا سرانجام اپیدمی کرونا چقدر فاصله داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا سرانجام اپیدمی کرونا چقدر فاصله داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید