پاییز سال جاری سخت ترین پاییز دنیاست

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه در تهران تا به امروز برای درمان مبتلایان به کرونا با کمبود تخت های بیمارستانی روبرو نبوده ایم،گفت: طبق مطالعات جهانی، پاییز نگران کننده ای را پیش رو خواهیم داشت و سخت ترین پاییز معاصر خواهد بود و البته این موضوع صرفا مربوط به کشور ما نیست.

پاییز سال جاری سخت ترین پاییز دنیاست

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری از فارس، نشست ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران با نمایندگان رسانه های بین المللی امروز با حضور علی حائری مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عبدالحسین شیروی مدیر اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی این دانشگاه برگزار گردید.

علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در این نشست با اشاره به ماهیت عالم گیری و پاندمی کرونا در عرصه مختلف جهانی، اظهار کرد: کرونا صرفا یک بیماری بیولوژیک نیست، این بیماری مؤلفه های مالی، امنیتی، اجتماعی و سیاسی را نیز در برگرفته است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر اینکه کووید 19 جهان را با بحران های مالی مختلفی روبرو نموده، به افت شاخص های PMI در حوزه های مختلف فراوری در سراسر جهان اشاره نمود و گفت: این شاخص در عرصه های مختلف نیز در حال کوچک تر شدن است؛ به شکلی که به نظر می رسد تا سرانجام این بیماری نیز این فرایند ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا و تبعات مختلفی که ایجاد نموده تا به امروز با هیچ پدیده طبیعی قابل قیاس نبوده، گفت: این بیماری و تبعات آن بسیار جدی است و بسیاری از پیش فرض ها را تغییر داده است.

زالی تاکید نمود: احتمال از بین رفتن ویروس کرونا در طبیعت کماکان وجود ندارد و ریشه کنی این ویروس حداقل در بازه زمانی کوتاه غیرممکن است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ضمن ابراز نگرانی از جهش هایی که ممکن است در ساختار ویروس کرونا رخ دهد، شرح داد: مطالعات بین المللی گواه این مطلب است که در ساختار ویروس تغییر شگرفی رخ نداده و تغییرات کوچکی صرفا در میزان سرایت پذیری ایجاد شده است.

وی تغییرات محیطی، رطوبت و گرما را در کرونا بی تأثیر دانست و بقاء طولانی تر این ویروس را در محیط های اجتماعی و پرتردد و سطوح مختلف یادآور شد.

زالی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به جمعیت استان تهران، شرح داد: طبق آخرین آمار جمعیت استان تهران قریب به 14 میلیون و هشتصد هزار نفر است و این در حالی است که چگالی بالا و تراکم جمعیت تهران را از سایر استان ها متمایز می نماید.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اضافه نمود: به طور مثال در منطقه بهارستان تهران که در جنوب شرقی تهران واقع شده تراکم جمعیتی بسیار زیادی را شاهد هستیم که این موضوع می تواند حوزه بهداشت و درمان را با چالش های جدی روبرو کند.

وی گذار شهر نشینی شتابزده و سکونت های غیر رسمی را یکی دیگر از چالش های مربوط به استان تهران ذکر کرد و گفت: مجموعه ای از این فاکتورها کنترل کرونا را در کلانشهر تهران با مسائل جدی روبرو نموده است.

زالی با بیان اینکه بالاترین آمار از حاشیه نشینی مربوط به استان تهران است، تاکید نمود: حاشیه نشینی شرایط مالی، بهداشتی و فرسودگی زیر ساخت ها را دستخوش تغییراتی می نماید که در پاندمی کرونا بیش از پیش چهره خود را به نمایش گذاشت.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به جمعیت شناور در استان تهران، اضافه نمود: روزانه جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر، معادل جمعیت یک استان از استان های مجاور نظیر البرز و ساوه وارد تهران و در سرانجام روز از شهر خارج می شوند، این جمعیت می تواند بار بیماری را به میزان قابل توجهی به سیستم بهداشت و درمان وارد کند.

وی تردد 400 هزار خودرو از استان البرز به تهران را پدیده پیچیده و مشخصه تهران دانست.

زالی با تاکید بر اینکه در بروز و شیوع اپیدمی ها نقاط کور می تواند بسیار خطر آفرین باشد، گفت: حدود 40 درصد از اتباع سایر کشورها که در ایران هستند، در تهران سکونت دارند و آمار نشان می دهد که 50 درصد از این اتباع به صورت غیرقانونی و فاقد گواهینامه در تهران سکونت دارند که در صورت ابتلا به بیماری به دلیل شرایط خاص اقامت تمایلی به مراجعه به مراکز درمانی ندارند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران پدیده زباله گردی، بچه ها کار، معتادان متجاهر را از دیگر مؤلفه های خطر آفرین انتشار کرونا در تهران ذکر کرد و تعامل و مشارکت بیشتر بخش های مختلف مدیریتی و استفاده از ظرفیت های دستگاه های مختلف را با هدف کنترل کووید 19 خواهان شد.

وی از در اختیار داشتن 12 هزار تخت درمانی دانشگاهی در تهران اطلاع داد و تاکید نمود: مراقبت های درمانی در بیمارستان های دانشگاهی در بالاترین سطح به بیماران ارائه می گردد و حدود 85 درصد بیماران مبتلا به کرونا در این بیمارستان ها درمان می شوند.

زالی در ادامه به بعضی از پروژه های در حال اتمام و یا آماده بهره برداری افزایش تخت های بیمارستانی اشاره نمود و گفت: پروژه بیمارستان های شهدای تجریش، امام خمینی(ره)، فیروزآبادی، شهر قدس تا ابتدای پاییز وارد مدار ارائه خدمات درمانی و بهداشتی خواهد شد که خوشبختانه بیشتر تخت های درمانی این بیمارستان ها متعلق به دانشگاه های علوم پزشکی است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه در تهران تا به امروز برای درمان مبتلایان به کرونا با کمبود تخت های بیمارستانی روبرو نبوده ایم، گفت: باید با نگاه آینده نگارانه و افزایش ظرفیت های بیمارستانی زیر ساخت ها را برای فصول سرد سال مدیریت و تقویت کنیم.

وی گفت: راهبرد اصلی مدیریت حوزه بهداشت و درمان کشور بالا بردن ظرفیت بخش های درمانی است.

زالی با اشاره به اهمیت غربالگری و فعالیت 90 مرکز جامع سلامت 16 و 24 ساعته، گفت: ضرورت پیروی از سیاست ها و راهبردهای سازمان بهداشت جهانی را خواهان شد؛ ضمن اینکه تاکید نمود باید بیش از گذشته ضمن ارتباط و اتصال بیشتر با سازمان بهداشت جهانی از الگوها و توصیه های این سازمان بهره مند شویم.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران شکل گیری و شناسایی نقاط خطر آفرین و آلوده به کرونا را یکی دیگر از اقدامات ستاد مقابله با کرونا ذکر کرد و به روز رسانی این اطلاعات را ضروری دانست.

وی با اشاره به ایجاد کمیته اپیدمیولوژیک در ستاد مقابله با کرونا، گفت: این ستاد با نگاهی آکادمیک عدد مولد پایه مبتلایان را به صورت مستمر مانیتور می نماید؛ هرچه تراز این عدد بالاتر از یک باشد نشان دهنده شیوع خطرآفرین بیماری است.

زالی شکل گیری و بازگشت امواج انسان محبت آمیز، فارغ از هرگونه سلائق سیاسی و مالی و به صورت یکپارچه در جهان را یکی دیگر از مواردی دانست که در سایه کرونا شکل گرفته است.

وی اضافه نمود: امروز مشکل و درد همه جهان مشترک شده و روزی به شعف خواهیم رسید که در عرصه جهانی این بیماری کنترل گردد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران کوشش نظام های علمی و مدیریتی جهان برای به اشتراک گذاری تجربیات و دستاورهای کارآمد را ضروری دانست و گفت: برای ریشه کنی کرونا باید تمامی مرزهای از بین برود و گفتمان جهانی با دردی مشترک و احساس همدردی به همگان منتقل گردد.

زالی گفت: اگر چنانچه هر کشوری به تجربه کارآمدی در زمینه درمان و یا مدیریت کرونا دست یافت، آن را به اشتراک بگذارد، از دشواری ها و چالش های مقابله با این بیماری کاسته می گردد.

به گفته رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، فضای علمی جهانی، امروزه به فضایی منعطف تر و سخاوتمندانه تر از گذشته مبدل شده و در حوزه علمی رقابت های منطقی شکل گرفته که این مهم می تواند به توسعه این فعالیت ها یاری کند.

وی گفت: دانش بشری محدود است و برای ریشه کنی کرونا باید دستاوردها و تجربیات علمی به اشتراک گذاشته گردد.

زالی از اجرای 364 پروژه کیلینیکال علمی در کشور اطلاع داد و اضافه نمود: نتایح این تحقیقات در آینده ای نزدیک منتشر خواهد شد. همچنین به افتتاح طرح یک خانه یک پایگاه سلامت اشاره نمود.

بعضی محدودیت ها در پاییز هم باید ادامه پیدا کند

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان این که طبق مطالعات جهانی، پاییز نگران کننده ای را پیش رو خواهیم داشت، اضافه نمود: پاییز سال جاری سخت ترین پاییز معاصر خواهد بود و این موضوع صرفا مربوط به کشور ما نیست؛ چرا که همزمانی کرونا با بیماری های فصلی، تمایل مردم به حضور در فضاهای سرپوشیده، ایجاد علائم تنفسی و آلرژی در این فصل و ورود موج جدید H1N1 بسیار نگران کننده است.

وی در مورد نگرانی ها از موج سوم بیماری در پاییز، مطرح کرد: بعضی از محدودیت ها در پاییز هم باید ادامه پیدا کند و ممکن است حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس محدود گردد؛ چراکه یکی از اساسی ترین فاکتورهای موثر در گسترش ویروس، شروع فعالیت های آموزشی و افزایش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.

به گفته زالی27 درصد انتقال بیماری، در وسایل حمل و نقل عمومی اتفاق می افتد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه کانون اصلی شیوع بیماری، تجمعات و دورهمی هاست، اضافه نمود: در مورد مراسم عزاداری محرم نیز پروتکل های بهداشتی از سوی ستاد ملی کرونا ابلاغ شد و کارشناسان بهداشت از هر سه دانشگاه استان تهران بر نحوه اجرای دستورالعمل ها نظارت خواهند داشت.

لزوم توجه به نشاط نیروهای خط مقدم درمان

زالی با اشاره به اینکه کشور وسایل حفاظتی تیم درمان را حداقل تا سه ماه آینده تأمین نموده، از فرسودگی تیم پزشکی و کادر درمان ابراز نگرانی کرد و رشادت های تیم خدوم سلامت را مورد تقدیر قرار داد.

وی در ادامه از کوشش های سخت کوشانه و ارزنده مجموعه کادر بهداشتی و درمانی قدردانی کرد و گفت: مدافعان سلامت تابلوی زیبایی ار رشادت ها را به نمایش گذاشتند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه خستگی پرسنل در مراکز بهداشتی و درمانی، یکی از مهمترین دغدغه های نظام سلامت جهانست، اضافه نمود: ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا با جذب 10 هزار نیروی بهداشتی و درمانی موافقت نموده که در فاز اول 3هزار نیرو وارد مدار ارائه خدمت می شوند.

زالی ادامه داد: پیشنهاد بازگرداندن نیروهای 89 روزه و تمدید قرارداد همه پرسنل بازنشسته در 5 سال اخیر برای یکسال به ستاد ملی کرونا ارائه شده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "پاییز سال جاری سخت ترین پاییز دنیاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاییز سال جاری سخت ترین پاییز دنیاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید