نخل طلای افتخاری جشنواره کن برای آلن دلون

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن، جایزه نخل طلای افتخاری سال جاری خود را به پاس حضور فوق العاده در تاریخ سینما به آلن دلون بازیگر نامدار فرانسوی اعطاء می نماید.

نخل طلای افتخاری جشنواره کن برای آلن دلون

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری، پس از چهره های شاخصی چون ژان مورو، وودی آلن، برنارددو برتولوچی، جین فوندا، کلینت ایستوود، ژان پل بلموندو، مانوئل دی اولیویرا، ژان پیر لئو، این بار نوبت به آلن دلون بازیگر افسانه ای سینمای فرانسه و دنیا رسید تا جایزه نخل طلای افتخاری جشنواره کن را دریافت کند که سابقه بازی در فیلم برنده نخل طلای یوزپلنگ ساخته لوکینو ویسکونتی (1963) را در کارنامه دارد.

تیری فرمو دبیر با سابقه جشنواره کن درباره اعطای این جایزه گفت: پیر لسکیور (رئیس جشنواره) و من بسیار خرسند هستیم که آلن دلون پذیرفته که مورد تقدیر جشنواره کن قرار گیرد. او مدت زیادی تردید داشت و تمایلی به دریافت این جایزه نخل طلای افتخاری نداشت چرا که معتقد بود تنها برای تقدیر از کارگردانانی که با آنها کار نموده باید به جشنواره کن بیاید.

آلن دلون که بازی در 80 فیلم از جمله چندین شاهکار سینمایی را در کارنامه دارد، اولین بار در سال 1960 و زمانی که 25 سال داشت با بازی در فیلم ظهر بنفش توسط رنه کلمنت کارگردان فیلم کشف شد.

بسیاری از فیلم ها با بازی آلن دلون تبدیل به کلاسیک های سینما شدند و وی در طول دوران حرفه ای خود با کارگردانان نامداری چون آنتونیونی، ویسکونتی، ملویل و گدار همکاری کرد و در کنار بازیگران بزرگی نیز چون ژن گابن، عمر شریف، لینو ونتورا، کلودیو کاردیناله، مونیکا ویتی و… مقابل دوربین رفت.

دلون اولین بار در سال 1961 با فیلم لذت زندگی قدم به جشنواره کن داشت و سپس با فیلم های خسوف (1962)، یوزپلنگ (1963) و آقای کلین (1976) حضور در جشنواره کن را تجربه کرد.

وی چندی پیش از دنیای بازیگری خداحافظی کرد و تنها حسرت خود را که همچنان با او همراه مانده را بازی در فیلمی به کارگردانی یک زن عنوان نموده است.

هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن از تاریخ 14 تا 25 می (24 اردیبهشت تا 4 خرداد) در کشور فرانسه برگزار می گردد و سال جاری الخاندرو گونزالز ایناریتو کارگردان برنده اسکار مکزیکی ریاست هیأت داوران بخش رقابتی را بر عهده دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نخل طلای افتخاری جشنواره کن برای آلن دلون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخل طلای افتخاری جشنواره کن برای آلن دلون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید