همکاری 2 دانشگاه و پژوهشگاه در بازمهندسی تصویربرداری مغز و اعصاب

به گزارش وبلاگ خبری گردشگری به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و پژوهشگاه دانش های بنیادی امروز سه شنبه 23 اردیبهشت ماه در مراسمی با حضور دکتر محمدجواد اردشیر لاریجانی رئیس پژوهشگاه و دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه امضا شد.

همکاری 2 دانشگاه و پژوهشگاه در بازمهندسی تصویربرداری مغز و اعصاب

دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم گفت: در شرایط بحرانی که عرصه های مختلف مالی و اجرایی دنیا در مقابله با ویروس کرونا دچار چالش شده، امضای تفاهم نامه ای با چارچوب علمی نشان دهنده قوام و توانایی بالای دانشمندان کشور است.

وی با بیان این که کوشش فرزندان این مرزو بوم برای تعالی علم و دانش در بحرانی ترین شرایط کشور ستودنی است اضافه کرد: توجه به اصلی ترین مباحث علمی نشان از توسعه علمی کشور دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فعالیت های علمی و اثر گذار پژوهشگاه دانش های بنیادی گفت: این مرکز با ساختاری متفاوت و بی بدیل قریب به سه دهه در بالاترین سطح علمی فعالیت می نماید.

زالی گفت: برگزاری دوره های مشترک آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت و ارتقا دانش مهارتی و تعمیق و گسترش دانش بین بخشی از اهداف انعقاد تفاهم مشترک بین دانشگاه و پژوهشگاه دانش های بنیادی است.

وی تاکید نمود: ساختارهای مناسب و متنوع میان دو مرکز طرف این قرار بستر فعالیت های بین بخشی و شکل گیری کارگروه های فنی را بیش از پیش مهیا خواهد نمود. ایجاد زنجیره نوینی از تبادل علم و دانش در عرصه های بین المللی نیز از دستاوردهای این همکاری مشترک است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که اتصال و همگرایی این دو مجموعه علمی کشور، توسعه ارتباطات بین بخشی در عرصه ملی و بین المللی را در دستور کار قرارداده گفت: فعالیت های تحقیقاتی مشترک ضمن امضای این تفاهم نامه مشترک با قوام و استحکام بیشتری جلو می رود.

وی با تاکید بر نقش متفاوت استفاده از هوش مصنوعی در علوم پایه و بالین گفت: استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیاء و بهره مندی از امکانات بیمارستان هوشمند می تواند نقش اثرگذاری در حوزه سلامت ایفا نماید.

زالی یکی دیگر از مهمترین دستاوردهای این تفاهم نامه مشترک را بهره مندی از روش های تصویربرداری در بخش علمی و بازبینی عملکرد مغز دانست و گفت: در این مدل با شدت 3 تسلا عملکرد مغز آنالیز و بازبینی می گردد.

وی با اشاره به توان علمی بالای پژوهشگاه دانش های بنیادی توان بالای علمی و ظرفیت های انعطاف پذیر این مرکز را با سابقه درخشان بیش از 30 سال یادآور شد و اضافه کرد: پژوهشگاه دانش های بنیادی به گونه ای طراحی شده که امکان تقابل با گروه های علمی و آموزشی را در بالاترین سطح فراهم می نماید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به سابقه فعالیت مشترک 20 ساله بین دانشگاه و پژوهشگاه دانش های بنیادی گفت: ماحصل یکی از این تعاملات در عرصه بین المللی انتشار مقاله ای با موضوع شناسایی صورت و نقش گیج گاهی در مجله نیچر به عنوان یکی از معتبرترین مجلات خارجی است.

وی راه اندازی آزمایشگاه مشترک تالاموس را از دیگر دستاوردهای مشترک دانشگاه و و پژوهشگاه دانش های بنیادی ذکر کرد و اضافه کرد: ایستگاه پیچیده مغز یکی از نقاط هدف مدل سازی ریاضی است و هیچ بخشی در مغز انسان به اندازه تالاموس پیچیده و جذاب نیست. این دستاورد بزرگ که با فرمول های خاص دانش هندسه به پایان رسید، کار بزرگی با شالوده علوم پایه بود که به سمت بالین جهت دهی شد.

وی بازتاب شکل گیری آزمایشگاه مشترک تالاموس را یاری به فرایند درمان های یاریی در مبتلایان به پارکینسون مطرح نمود و گفت: این دستاورد ارزشمند 15 سال پیش با یاری محققان پژوهشکده و اساتید دانشگاه شکل گرفت.

زالی در ادامه از بازمهندسی بخش نرم افزاری سیستم FM MRI با ارتقا نرم افزاری و برنامه نویسی نوین با مشارکت پژوهشگاه دانش های بنیادی اطلاع داد و گفت: به طورمثال بیماری که مبتلا به تومور مغری که در کنار مرکز تکلم است با یاری از این دستاورد پزشکی مهندسی جراحی ایمن تری را تجربه می نماید. در این سیستم نقشه جراحی طراحی می گردد و حاشیه جراحی امن تری مهیا می گردد. در این سیستم جراح قبل از این که به اتاق عمل برود می تواند موارد متعددی را آنالیز کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که تظاهرات عصبی در ویروس کووید 19 نیز ممکن است بیمار را دچار اختلالات بویایی و چشایی کند، اضافه کرد: سیستم FM MRI نیز می تواند در شناسایی و درمان این بیماران نیز به عنوان روشی متداول برای سنجش استفاده گردد.

وی گفت: سیستم FM MRI در واقع سیستمی ارتقا یافته است که عملکرد مغز را در ساختار به تصویر می کشد در حالیکه MRI صرفا کاربرد در تصویر برداری دارد.

زالی ادامه داد: با انعقاد این تفاهم بخش های جدیدی در کنار فعالیت های تحقیقاتی در اختیار بیماران وعرصه خدمتی قرار خواهد گرفت که ارتقا خدمات سلامت یکی از دستاوردهای آن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: انعقاد این تفاهم نامه جهش ارتباطی نوینی در بخش های آموزشی و پژوهشی ایجاد خواهد نمود تا ملت شریف ایران در سایه این همگرایی و حرکت علمی از مواهب آن بهره مند شوند.

دکتر محمدجواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز دراین مراسم با اشاره به این که دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی متولی سلامت بخش بزرگی از جامعه است، اضافه کرد: در کنار این مسوولیت های ارزشمند کوشش مجموعه دانشگاه برای توسعه همگرایی و تقویت علوم بالینی و پایه ستودنی است.

رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی در ادامه توضیحاتی درباره فعالیت های مرکز پژوهشگاه دانش های بنیادی ارائه داد و گفت: این مرکز با هدف تقویت علوم پایه در زمینه های مختلفی فعالیت می نماید.

لاریجانی با اشاره به سابقه 20 ساله همکاری پژوهشگاه دانش های بنیادی با دانشگاه اضافه کرد: همکاری در زمینه علم نوروساینس و علوم شناختی با دانشگاه در حوزه های پزشکی از جمله همکاریهای این دو نهاد است.

وی گفت: در دپارتمان انفورماتیک پژوهشگاه دانش های بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک و نظری ریاضیات)، دستاوردهای مدل های ریاضی در میدان وسیعی در حوزه آزمایشگاه دارویی و تحقیقات پایه صورت گرفته که ماحصل آن دستاوردهای بزرگ در ارتقا دانش است.

وی از شروع فصل جدیدی از همکاری های مشترک بین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و پژوهشگاه دانش های بنیادی اطلاع داد و اضافه کرد: توسعه و بهره مندی از به روز ترین تجهیزات ام آر آی و سی تی اسکن تا کیفیت هفت تسلا بخشی از این همکاری ها ست.

تفاهم نامه همکاری های علمی تخصصی میان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و پژوهشگاه دانش های بنیادی در تحقیقاتی بین رشته ای بر پایه زمینه های علوم پزشکی با استفاده از فناوری های نوین نرم افزاری امضا شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "همکاری 2 دانشگاه و پژوهشگاه در بازمهندسی تصویربرداری مغز و اعصاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری 2 دانشگاه و پژوهشگاه در بازمهندسی تصویربرداری مغز و اعصاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید